smartklub.pl
[450] benzyna - brak mocy, wątek ogólny - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Smart - rady i porady (http://smartklub.pl/f-smart-rady-i-porady--54)
+--- Dział: Model 450 - smart fortwo (http://smartklub.pl/f-model-450-smart-fortwo--66)
+---- Dział: Technika (http://smartklub.pl/f-technika--88)
+----- Dział: Silnik i osprzęt (http://smartklub.pl/f-silnik-i-osprzet--116)
+----- Wątek: [450] benzyna - brak mocy, wątek ogólny (/t-450-benzyna-brak-mocy-watek-ogolny--11094)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


Odpowiedź: POMOCY!!! - biedronka - 03.07.2011

to jest benzyniak czy diesel? jak benzyniak sprawdź zaworki zwrotne przy przepustnicy jak puszczają to będzie brał olej


Odpowiedź: POMOCY!!! - smart452 - 04.07.2011

Ja bym typował na rurkę odpowietrzającą skrzynie korbową.
(sądzę, że to ma na myśli biedronka)
W smarcie są dwa takie odpowietrzenia, jedno dla częściowych obciążeń silnika (niemiecka nazwa Teillastentlüftung) i drugie dla pełnego obciążenia (Volllastentlüftung). To pierwsze jest najczęściej odpowiedzialne za przedwczesną śmierć silników. Nieszczelny zaworek zwrotny powoduje, że wzrasta ciśnienie w skrzyni korbowej i silnik zasysa sobie poprzez to drugie odpowietrzenie własny olej, spalając go w bardzo wysokiej temperaturze wypala zawory i topi świece zapłonowe.
Jak wymienić jest opisane TUTAJ po angielsku a TUTAJ, na przykładzie roadstera po niemiecku.

pozdrawiam
smart452


Odpowiedź: POMOCY!!! - andrzejmc - 04.07.2011

Taki zaworek (15-30 zeta) kupisz bez problemu w każdym sklepiku motoryzacyjnym - doskonale do tego nadają się zaworki od przewodu podciśnienia serwa hamulców wielu samochodów : Skody ,VW, Opla czy Fiata.
Są nawet znacznie lepsze jakościowo i trwałościowo od orginału.


Ps.
Sprawdż też koniecznie poziom oleju w silniku (na miarce powinien być między kreskami Min-max) bo znając umiejętności "mechaników" wszystko jest możliwe...
:-? :-? :-?


Odpowiedź: POMOCY!!! - Gość - 07.07.2011

dzieki wielkie za pomoc .a czy jest mozliwosc ze silnik nadaje sie do remontu jako ze jezdzilem na malym poziomie oleju .chociaz na cylindrach cisnienie jest prawidlowe ;/


[temat przeniesiony] turbina przeladowuje - PKO - 14.12.2011

[temat przeniesiony]

od dawan szukam rozwiazania, moze ktos mial cos podobnego i zasugeruje.. chodzi o znany problem z utrata mocy przy dluzszym utrzymywaniu obrotow powyzej 3000, przy czym najczesciej wskazywany jako winowajca egr nie jest problemem (to samo mam i z egr, i z emulatorem; co ciekawe, im zimniej na zewnatrz tym rzadziej wystepuje problem, wraz z ociepleniem pojawia sie czesciej); komputer mowi o zbyt wysokim cisnieniu powietrza doladowania, i coraz bardziej sie sklaniam do jednej z dwoch wersji:
- uszkodzenie turbiny, lub
- problem z ciegnem regulujacym otwarcie upustu spalin z turbo

czy ktos moze mial podobny problem z utrata mocy, i wymiana turbiny go rozwiazala? a drugie pytanie - czy w wawie jest ktos z cdi i mialby chwile zeby pozwolic mi zajrzec do swojego silnika - chcialbym porownac ustawienie ciegna upustu spalin ze swoim?

serwan
Adept




Niema problemu wpadaj do Łysego 13 tylko niewiem kiedy bo sobota ? Jeszcze niewiem ile w pracy .Pozatym czy były zmiany w programie albo w tłumiorku ? Jaki to rok i przebieg . Piszecie zawsze mało o typie i ile km .Ale cos pomyślimy Dzwon 502553333 To powiem jak w sobote mam gdzieś fote jak ma nowa .Ale to nie tak że wszystkie mają tyle
Jak mieszek od turbo i patyk cały ? przewodzik ciśnienia ? i czujniorek od doładowania ? Pewnie niewiesz


ŁYSY13
Pasjonat


Odpowiedź: problem z mocą - serwan - 15.12.2011

nie wiesz Smile

co do detali:
- cdi, 2004, 160.000 przebiegu
- jestem 3cim wlascicielem stad calej historii nie znam, ale o ile wiem zadnego podkrecania nie przechodzil, tlumik wyglada na oryginalny i sprawny
- o przewodzie cisnienia slyszalem ze moze byc pekniety, ale wtedy - jak zakladam - problemy by wystepowal w 100% przypadkow w takich samych warunkach, a nie wystepuje
- co do czujnika cisnienia - wspomnialem przy ostatnim przegladzie zeby wymienic ale sie nie udalo; mam zdjecia tego ktory jest zamontowany z part numberem, w koncu sie zbiore i kupie nowy

zadzwonie w piatek, sprobujemy sie jakos umowic

pozdrawiam
serwan


[temat przeniesiony] Max prędkość 40 KM/H, co jest??? - PKO - 02.02.2012

[temat przeniesiony]

hej,
prędkość w 450 cdi max 40 km/h co jest? do tego świeci sie kontrolka od silnika, pomocy!!!



mieszczuszek86
Adept
(rozwiń)
#2
Wysłano: Wczoraj 18:49
Odpowiedź: Max prędkość 40 KM/H, co jest???
Tryb awaryjny możliwe, ale dlaczego Ci nie powiem
nie mam CDI



Mamo, mamo dlaczego Ci ludzie klękają?! Aaa bo to syneczku Brabus jedzie...
Zybercik
Adept
(rozwiń)
#3
Wysłano: Wczoraj 19:02
Odpowiedź: Max prędkość 40 KM/H, co jest???
Czyli? Skrzynia lipa, czy silnik?



mieszczuszek86
Adept
(rozwiń)
#4
Wysłano: Wczoraj 19:12
Odpowiedź: Max prędkość 40 KM/H, co jest???
Silnik albo osprzet.



krzyss vel Qkill

krzyss
Bywalec
(rozwiń)
#5
Wysłano: Wczoraj 19:14
Odpowiedź: Max prędkość 40 KM/H, co jest???
w cdi przy przebiegu 100 000 km silnik?



mieszczuszek86
Adept
(rozwiń)
#6
Wysłano: Wczoraj 19:24
Odpowiedź: Max prędkość 40 KM/H, co jest???
Zobacz egr i zdejmij klemy na 20 minut .Wcale to nie jest powiedziane że masz problem .A najlepiej start diagnoza . Spokojnie panowie z takimi ocenami



ŁYSY13
Pasjonat
(rozwiń)
#7
Wysłano: Wczoraj 19:25
Odpowiedź: Max prędkość 40 KM/H, co jest???
mogła walnąć cewka od EGR



ŁYSY13
Pasjonat
(rozwiń)


Odpowiedź: problem z mocą - obwd-crash - 05.05.2012

Smart F2 CDI z 2000 roku, 166tys. przebiegu.
Problem polega na utracie mocy i ograniczaniu prędkości obrotowej silnika tuż ponad 3 tys. zaróno w czasie jazdy jak i na postoju.
Zaczęło się jeszcze przed wymianą sprzegła, wcześniej założyłem emulator egr wg schematu i zdjęć zamieszczonych w jednym z postów przez kasiunqa. Przy okazji wymiany sprzegła odczytano przy użyciu interfejsu /chyba Launch - nie byłem przy tym/ X431 błąd
P0105 Engine: B28 (Stored Intake manifold pressure sensor).

Będąc na adaptacji sprzegła przez SD pokazało bład ciśnienia doładowania a po oględzinach okazało się, że wogóle nie rusza się zawór upustowy. Po wymianie wężyka między sprężarką a siłownikiemj zaworu i rozruszaniu zaworu /znowu mnie przy tym nie było i nie wiem na czym faktycznie to polegało/ było przez jakiś miesiąc w porządku , do teraz.

Narazie nie miałem możliwości podjechać do kogoś kto odczytałby ciśnienie podawane przez czujnik z kolektora dolotowego a zarazem dokonałby przy wyukorzystaniu manometru pomiaru ciśnienia na sprężarce - wężyku prowadzącym do zaworu upustowego. Jedno od razu stwierdziłem, zawór upustowy nie rusza się !!!
Moje dlasze obserwacje sa takie, jak auto jest zimne, dopóki nie złapie trzech jajek temperatury to nie odcina mocy ograniczajac obroty, gdy się nagrzeje to już tak. Ale to zapewne oprogramowanie sterownika od silnika, by pomijać pewne elementy przy regulacji dawki paliwa gdy nie jest nagrzany, w moim przypadku narazie uważam to za nieistotne majac na względzie poniższe.
Zawór stoi sztywno. Po odpaleniu nagrzanego auta czasami od razu występuje ograniczenie obrotów silnika trochę ponad 3 tys., a czasami za chwilę, np. przy drugim naciśnięciu pedału gazu.
Po zdjęciu elementów tyłu auta dobrałem się do zaworu upustowego sprężarki /dalej jako turbo/. Po odłączeniu trzpienia zaworu siłownika /gruszki/ od dźwigienki turbo, dźwigienką można poruszać bardzo lekko, rzekłbym, że wiaterek by ją przestawił, praktycznie bez oporu. Następnie po zdjęciu wężyka z króćca przy turbo, wężyka prowadzącego do siłownika /gruszki/ turbo i podaniu ciśnienia z kompresora, dopiero powyżej 0,2Mpa /2 bar/ trzpień się wysuwa, nie wiem na ile dokładny był manometr od kompresora. Sprawdziłem czy wężyk i membrana siłownika są szczelne - zarówno na podciśnieniu jak na ciśnieniu nie było wyczuwalne by było coś nieszczelne. Po ponownym podłączeniu trzpienia siłownika do dźwigienki przy turbo, przy podaniu ciśnienia na wężyk siłownika z komprerora powyżej 0,2Mpa, zawór upustowy się rusza /trzpień siłownika się przesuwa obracając dźwigienkę przy turbo/.
Nie wiem z jaką siłą trzeba ciągnąć trzpień siłownika by się przesuwał, ale trzymajac go w dłoniach jest to trudne - nawet smarowanie trzpienia przy wejściu do siłownika nic nie zmianiło.
Z dalszymi działanimi wstrzymuję się nie mniej jak do poniedziałku, gdy znajdę miejsce gdzie mógłbym porównać wskazania czujnika ciśnienia doładowania w kolektorze /od ECU/ i ciśnienia zmierzonego manometrem przy sprężarce na wyjściu do siłownika zaworu upustowego.

Może ktoś ma jakieś pomysły ?
Na podstawie moich obserwacji opisanych powyżej, wstępnie obstawiam siłownik zaworu upustowego, ale pewność będę miał po porównaniu ciśnień odczytywanych przez czujnik silnika i zmierzonego manometrem.
A,auto przed całkowitym nagrzaniem, gdy są już dwa jajeczka na wskaźniku temperatury, przypiesza normalnie - jakieś 17s do 100km/h /silnik po remapie na 55KM/.


Odpowiedź: problem z mocą - obwd-crash - 18.05.2012

Jedyne co zdążyłem zrobić do podpiąć się pod interfejs ale nie SD,wykazało błąd EGR.
Ponieważ mam założony emulator, który przymocowałem do EGR wstępnie zakładam wpływ temperatury od tego elementu na emeulator. Problemy z mocą mam tylko i wyłącznie wtedy gdy pozostawię rozgrzane auto i ponownie je uruchomię. Być może temperatura od silnika zmienia parametry elektroniki w emulatorze /na "zimno" pracuje on przy granicy dopuszczalnej przez ECU ?/. Postaram się przełożyć emulator w "chłodniejsze" miejsce i wówczas zobaczę co będzie.
Oczywiście podzielę się dalszymi spostrzeżeniami.


problem z mocą [rozwiazanie ? ] - serwan - 24.06.2012

tytulem wstepu - przeladowanie turbiny (w moim przynajmniej przypadku) nie mialo nic wspolnego z egr, z programem, z podkrecaniem czy innymi cudami - podejrzewam raczej ze ma cos wspolnego ze zuzywaniem sie (zuzywaniem, nie niszczeniem) turbiny

w skrocie - na zdjeciu jest zaznaczona dzwigienka ktora wychyla zawor turbo, jest 'objeta' dwiema nakretkami; przy uzyciu tychze nakretek przesunalem dzwigienke w prawo (~4mm) i problem, odpukac, zniknal Smile

(zdjecie sie nie chcialo zaladowac do wpisu na forum - link jest ponizej)
http://www.serwanski.com/smart/zawor_turbo.jpg

wersja dluga - kupilem 450 cdi juz chyba 2 lata temu, od poczatku byl ten sam problem (3000 obrotow, czkniecie, tryb awaryjny), po wyeliminowaniu roznych potencjalnych problemow klopot istnial nadal
jakis czas temu zaczalem sie zastanawiac czemu sluzy gwint na zaworze turbo Smile - wszak skoro turbina przeladowuje musi to oznaczac ze spalin do turbiny trafia za duzo, steruje ich iloscia wlasnie zawor wiec.. ale nie chcialo mi sie zderzaka zdejmowac
na fali przemyslen uznalem ze zawor wypuszcza spaliny z dolotu turbo i kieruje je w wydech, wiec zeby kierowal je w wydech zanim turbina przeladuje, zaplanowalem sobie ze przesune dzwigienke w lewo (zeby wczesniej / szybciej zawor ja 'wypchnal'); zalozylem ze ruch dzwigienki w prawo kieruje spaliny z turbiny do wydechu
jak juz zdjalem zderzak, na fali entuzjazmu przesunalem dzwigienke nie w lewo a w prawo; zanim sie zorientowalem ze to nie tak mialo byc zderzak byl juz zalozony; chmurzylo sie i zanosilo na deszcz, uznalem wiec ze nie bede poprawial, jak cos bedzie nie tak to bede jezdzil powoli i dzwigienka pozostala przesunieta w lewo.. to bylo jakies 6-8 tygodni temu i.. juz raczej nie bede jej przestawial z powrotem Smile w ciagu tych kilku tygodni pierwszy raz w moim cdi zaczalem podciagac pod 4000rpm i jezdzi jak burza Smile

a juz bardzo dlugo: to ze u mnie sie porawilo wynika jak sadze z dwoch rzeczy:
1) moje rozumienie dzialania zaworu turbo bylo bledne - wyglada na to ze ruch dzwigienki z prawo powoduje zwiekszenie ilosci spalin kierowanych do turbiny (myslalem ze jest odwrotnie); jezeli ktos wie na pewno jak to wyglada - niech podpowie
2) podejrzewam ze wiele osob w podobnej sytuacji skonczylo na wymianie turbiny; majac na uwadze ze przy wymianie turbiny musza tez nastapic jakies kombinacje przy zaworze, moze sie okazac ze poprawa po wymianie turbiny nie wynika z tego ze stara byla zniszczona, ale z tego ze przy montazu nowej przestawiono wspomniana dzwigienke / ciegno; dodatkowo warto sie zastanowic czemu w aucie ktore jezdzilo sprawnie pojawia sie taki problem - moze turbina zaczyna sie zuzywac i strumien spalin jaki do niej trafia wolniej 'opuszcza' turbo i to powoduje nadcicsnienie? nie wiem zgaduje..

no i ostatnie - jezeli ktos na forum ma ciagle podobny problem - niech przesunie sobie dzwigienke na ciegnie, ciekaw jestem czy ktos jeszcze potwierdzi ze to jest to Smile


Menu