smartklub.pl
[450] LAZY SMART - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Nasze smarty (http://smartklub.pl/f-nasze-smarty--53)
+--- Dział: Pokaż swoje auto (http://smartklub.pl/f-pokaz-swoje-auto--62)
+--- Wątek: [450] LAZY SMART (/t-450-lazy-smart--11815)



RE: LAZY SMART - LAZY. - 01.06.2020

Rozebrałem dwie skrzynie i dobrze że to zrobiłem bo dowiedziałem się czegoś nowego.

Z mojej skrzyni spuściłem olej i cały osprzęt zdemontowałem, rozpołowiłem i pobrałem połowę korpusu.
W drugiej był mały uszczerbek przy otworze akutatora i syf by się dostawał.
Obejrzałem i w jednej był magnes, a w drugiej nie Wink  Chyba ktoś grzebał.
Sprawdziłem łożyska i jakoś specjalnie wyrąbane nie były.
Zdziwiłem się że łączenie korpusu było uszczelnione czymś niewidocznym, jakby epoksyd czy coś- nie znam się.
Użyłem po oczyszczeniu i odtłuszczeniu  kleju do skrzyń. Klej profi, a nie z marketu Razz  Dostałem w prezencie.
Na koniec uszczelniacze półosi bo w obu skrzyniach jak obejrzałem to zawału niemal dostałem.
Guma straciła swoją sprężystość i odkształcona wracała powoli do swojego pierwotnego kształtu, zamiast wrócić natychmiast. Muszę jeszcze wymienić uszczelniacz wałka zdawczego bo coś mi podpada że też do wymiany jest.
Silniczek  ustawiający biegi sprawdzony, potencjometr w skrzyni kupnej był regenerowany i zalepiony sylikonem- wyleciał na kibel. Wstawiłem ze swojej, nie sprawiał problemów. Regeneracji wymagały miejsca montażu akutatora. Musiałem wygładzić płaszczyznę styku, gwinty przelecieć kilka razy śrubami i przesmarować- w mojej skrzyni jedna śruba się zapiekła i urwała przy odkręcaniu. Śruby dam nowe bo te są kruche i wątpliwe. To najważniejszy fragment skrzyni i te trzy śruby są najważniejsze.
 Pozostało ją wypucować z wszelkich smarów na koniec.
Dziękuję za dodanie otuchy, o anatomii tego modelu wiem tyle co sam się nauczyłem. Jak więcej pracy w to włożę to przynajmniej dokładniej będzie zrobione. W warsztacie na takie pitu pitu nie mają czasu.
 Mi raczej chodzi o to by  do tematu zaraz nie wracać. Zobaczymy czy silnik zapali, skrzynia będzie biegi zmieniać i nic nie będzie ciekło.


LAZY SMART - Arczi100 - 01.06.2020

Po takiej robocie to już Pan doktor


RE: LAZY SMART - tim13 - 01.06.2020

Te przygody ze śrubkami zapieczonymi, kłopoty jakie napotkasz przy gmeraniu.....to jest bezcenne to coś czego nie zapomnisz i bęziesz miał okazję podpowiedzieć innym . Wiedza zdobyta w "realu" nie zastąpi teorii bo coś nsm się wydaje. Miłego gmerania....


RE: LAZY SMART - LAZY. - 01.06.2020

Nie doszła jeszcze uszczelka pod podstawę pompy wody , Filip nawala Laughing 
Nie doszły pierścienie abs, mam nadzieję że przed weekendem dojdą.


RE: LAZY SMART - raffa - 01.06.2020

Nooo, naprawdę szacun za taką robotę Smile


RE: LAZY SMART - LAZY. - 07.06.2020

Witki mi już opadają, tyle roboty sobie człowiek przygotował Very happy 

W smarcie dawcy ktoś przydziewiczył do silnika cdi skrzynię od 600T Hammer Hammer Hammer Hammer
Skrzynię musiałem rozpołowić ponownie i okazało się że na wale odbiorczym jest mniejsze łożysko.
Pomyślałem sobie- ok w mojej skrzyni wałek był ok.
Wywaliłem wszystko z  korpusu i znalazłem kolejną różnicę- inne łożysko na drugim końcu tego wałka, inne wodziki...
Na Fb to pokazałem. Po cyferkach wyszło że to skrzynia od 600T. No więc wróciłem do mojej skrzyni.
Moja skrzynia nie była uszkodzona, ale miała dwie zapieczone śruby z urwanym łbem. Poszedłem na łatwiznę i chciałem korpusy zamienić Wink   Zamiast cyferki porównać.   Przy okazji całą w środku umyłem i trybik po trybiku sprawdziłem. Na magnesie opiłek zero- te skrzynie się chyba nie psują od normalnego użytku.  Wymieniłem wszystkie uszczelniacze i sprawdziłem łożyska. Odtłuściłem kilka razy i skleiłem. Męczyło mnie też owo nowe sprzęgło, nie wytrzymałem i  je odkręciłem. Porównałem z moim i wychodzi na to że mam dwa nowe sprzęgła. Razz  Łapę przesmarowałem, łożysko oporowe miodzio więc przytwierdziłem do silnika. Nowy termostat i pompa wody, nowe uszczelki- Na wszelki wypadek nieco doszczelniłem żeby na bank nie puszczało. Alternator na miejsce i wio do budy. No i akurat przyjechał kolega więc zatrudniłem go do dźwigania silnika. Narada wojenna i misterny plan jak unieść silnik. Małymi kroczkami, deska po desce  silnik poszedł w górę. Z 2-3 godziny później i trzy stalowe spec opaski na wężach założone- musiałem nowe narzędzie wyprodukować żeby fabryczne opaski zacisnąć, nie chciałem wiochy robić skręcanymi. Kable do rozrusznika i alternatora podłączyłem, klima na miejsce i silnik do końca w górę. środkowa poduszka to wyzwanie na dwie osoby. O ile z jednej strony łatwo  śrubą trafić, o tyle z drugiej strony  trzeba się deczko nagimnastykować. W końcu się udało, pozostałe dwie poduszki to formalność  Wink  Naprawiłem krótszą półośkę bo miała luz, a w drugiej krótkiej guma była walnięta. Wymyśliłem kolejne narzędzie do zakładania gumy na półośkę, bez niego zapomnijcie. Nowe pierścienie nabiłem po zdjęciu rdzy.   Zamontowałem je na miejsce i skręciłem śruby, koła na miejscu. Paski założone i naciągnięte.   Najwięcej dłubania będzie teraz przy reanimacji osłony podłogi, bo kiedyś ucierpiała, trzeba dwa nowe klipsy i deczko ją połatać.
4 dni pracy w sumie, tak na spokojnie z przerwami.  Jutro zaleję płyny do silnika. Co do skrzyni to mam wątpliwości co do oleju. Wlać normalny silnikowy? Wlać olej do skrzyń biegów? Co tam wlać? Latem niby na jednym i drugim by śmigała, ale zimą ten olej nie będzie ogrzewany i będzie gęsty jak smalec. Olej mam spuszczony ze swojej skrzyni bo miałem jakiś czas temu wymieniony na świeży.


LAZY SMART - Arczi100 - 08.06.2020

Podziw ,a co do skrzyni:
Gear oils, smart (Specification 235.71)

Bądź jakikolwiek Dextron III lub IV


RE: LAZY SMART - wibi79 - 09.06.2020

Sz.Panie Adamie (Lazy) w poście #525 pisze Pan o "awaryjnym gnieździe ładowania akumulatora". Wiem o co chodzi i uważam to za element obowiązkowy zastanawiając się jak to rozwiązać by nie dopuścić do jakiegoś "zwarcia". Na forum nie znalazłem informacji jak to rozwiązano. Czy mógłbym się dowiedzieć ew.ze zdjęciami jak to wygląda (głównie gniazdo,przekroje przewodów,którędy poprowadzono itp.).


RE: LAZY SMART - tim13 - 09.06.2020

To jest jeden przewód "+" który monujesz śrubą w przelotce gumowej ( z tworzywa była by lepsza)


RE: LAZY SMART - LAZY. - 09.06.2020

(09.06.2020, 12:52)wibi79 napisał(a): Sz.Panie Adamie (Lazy) w poście #525 pisze Pan o "awaryjnym gnieździe ładowania akumulatora". Wiem o co chodzi i uważam to za element obowiązkowy zastanawiając się jak to rozwiązać by nie dopuścić do jakiegoś "zwarcia". Na forum nie znalazłem informacji jak to rozwiązano. Czy mógłbym się dowiedzieć ew.ze zdjęciami jak to wygląda (głównie gniazdo,przekroje przewodów,którędy poprowadzono itp.).

Gniazdo zapalniczki hermetyczne- takie motocyklowe. Plus można prosto do alternatora podłączyć jak ma się silnik opuszczony, czy nieco łatwiej do śruby rozrusznika, lub jeszcze łatwiej do drugiego plusa który w cdi  też jest do śruby alternatora podłączony i idzię w górę silnika do głównej wiązki. Wystarczy go odszukać i się podlutować. Masę mamy akurat przy samym bagnecie na korpusie silnika, Można tam drugie oczko z kablem założyć.  Gniazdo to już jak kto woli- gdzieś w bagażniku czy na zewnątrz w jakimś dyskretnym miejscu- odradzam wlew paliwa Laughing 
Ja mam oba fotele składane to łatwo do klamki sięgnąć lecz wożę wielką torbę i trzeba ją wytargać by ewentualnie drzwi otworzyć.


Menu