smartklub.pl
[451] Padło przełączanie biegów / nie odpala - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Smart - rady i porady (http://smartklub.pl/f-smart-rady-i-porady--54)
+--- Dział: Model 451 - smart fortwo II (http://smartklub.pl/f-model-451-smart-fortwo-ii--67)
+---- Dział: Technika (http://smartklub.pl/f-technika--91)
+---- Wątek: [451] Padło przełączanie biegów / nie odpala (/t-451-padlo-przelaczanie-biegow-nie-odpala--18245)

Strony: 1 2 3 4


Padło przełączanie biegów / nie odpala - testerpl - 11.11.2018

na wstępie napiszę że postarałem się przejrzeć wszystkie 17 stron oraz wątki dotyczące problemów ze skrzynią/aktuatorem.


problem pojawił się podczas jazdy pod górę, po lekkich nierównościach
samochód po skręcie w lewo pod górkę dziwnie zawył, po czym przejechał 200 metrów i podczas dojazdu do skrzyżowania i naciśnięcia hamulca nie zbił biegu do jedynki, tylko zawył, zostawił bieg na 3 po czym zgasł. auto przestało reagować na zmiany biegów, niemożliwe było przełączenie na luz/wsteczny, działał jedynie przycisk A/3. auto zostało zepchnięte na biegu na pobocze poźniej przewiezione lawetą. podczas rozładowywania samochodu z lawety wbił się luz N ale samochód nie odpala po przekręceniu kluczyka. nie mam dostępu do SD, odczyt błędów robiłem porządniejszym OBD, jednym z błędów jest P0805 Cluch system fault. 

Z przyjemnością zawiozę lawetą smarta do seriwsu jednak prosiłbym was o pomoc przy diagnozie, czy jest coś co powinienem sprawdzić sam czy odpuścić temat i dać go do rozwiązania specjalistom. 

jaka powinna być kolejność sprawdzania w moim przypadku? co robić? jak żyć :Smile

pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.


RE: Padło przełączanie biegów / nie odpala - Gapa. - 12.11.2018

To aktuator miałem podobną sytuację zgasl mi na 2 tylko ja odłączyłem akumulator na parę minut i po ponownym podłączeniu naciśnięciu hamulca wrzucił luz odpaliłem i wróciłem do domu


RE: Padło przełączanie biegów / nie odpala - testerpl - 12.11.2018

(12.11.2018, 06:30)Gapa. napisał(a): To aktuator miałem podobną sytuację zgasl mi na 2 tylko ja odłączyłem akumulator na parę minut i po ponownym podłączeniu naciśnięciu hamulca wrzucił luz odpaliłem i wróciłem do domu

a jeżeli odpali to co się robi z takim aktuatorem? czyści się go? regeneruje ? kupuje nowy?


RE: Padło przełączanie biegów / nie odpala - obwd-crash - 12.11.2018

W 451 ukręca się oś napędzająca w aktuatorze. 
Pozostaje zakup nowego i wymiana typu plug & play.


RE: Padło przełączanie biegów / nie odpala - Lolek - 12.11.2018

Gdyby to było 450 to stawiałbym na dziurę w łapie sprzęgła, w 451 też bym to sprawdził.


RE: Padło przełączanie biegów / nie odpala - testerpl - 12.11.2018

co oznacza dziura w łapie? to jest widoczne od zewnątrz czy w środku sprzęgła?


RE: Padło przełączanie biegów / nie odpala - Lolek - 12.11.2018

Łapa sprzęgła to element na który naciska siłownik sprzęgła popularnie zwany aktuatorem, w smarcie 450 wykonany był jako wytłoczka z niezbyt grubej blachy. Jeśli pojawi się w niej otwór to braknie możliwości zmiany biegów a w konsekwencji trzy kreski. Aby to sprawdzić trzeba zdemontować aktuator i małą latarką poświecić na łapę, jeśli jest przebita to widać to natychmiast. Tyle że ta usterka występuje dość często w 450, jak jest z 451 to nie wiem.


RE: Padło przełączanie biegów / nie odpala - krzyss - 12.11.2018

Ale zanim cokolwiek zrobisz podnies auto odkrec akutator, poziom trudnosci 2/10
Dobre klucze i dzialasz. Pewnie wyjdzie ze padl silownik wiec kupujesz nowy (odradzam uzywki bo sam kupilem za 500.- i za 9 miesiecy mialem to samo).
Odlaczasz akumulator na 20 minut, wymieniasz akutator, podlaczasz akumulator i jezdzi.
Podjedz do kogos na SD i zrob kalibracje koniecznie bo inaczej szybciej zuzyjesz sprzeglo.

Ot cala filozofia... z twojego opisu to mam 99% szans z trafieniem usterki Smile


RE: Padło przełączanie biegów / nie odpala - Lolek - 12.11.2018

W 451 nie ma potrzeby kalibracji, w kompie jest procedura autokalibracji. Stacyjka na "0", bieg na "luz" naciskasz hamulec i włączasz stacyjkę na "I", spokojnie czekasz aż na wyświetlaczu pokaże się "N". Uruchamiasz silnik i jedziesz dokąd chcesz. Pozdrawiam.
PS Tak należy postępować za każdym razem jak auto pokaże Ci trzy kreski. Zapamiętać i mieć to w tyle głowy, przydaje się od czasu do czasu.


RE: Padło przełączanie biegów / nie odpala - krzyss - 12.11.2018

Po wymianie akutatora ?
Wlasnie ze trzeba, tam w silniku sa jakies czujniki polozenia tego wirnika. Ja zmienilem akutator, do Marka dojechalem ale szarpal. A po skalibrowaniu SD bylo idealnie.
Sam Marek mowil ze nie trzeba jak sie wyciaga akutator, ale jak zmieniasz na inny to czasem wystepuja takie problemy.


Menu