smartklub.pl
[450][451][452] Lewarek zmiany biegów - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Smart - rady i porady (http://smartklub.pl/f-smart-rady-i-porady--54)
+--- Dział: Model 451 - smart fortwo II (http://smartklub.pl/f-model-451-smart-fortwo-ii--67)
+---- Dział: Technika (http://smartklub.pl/f-technika--91)
+---- Wątek: [450][451][452] Lewarek zmiany biegów (/t-450-451-452-lewarek-zmiany-biegow--19625)

Strony: 1 2 3 4

Lewarek zmiany biegów - rudiszubert - 12.10.2020

Czasami nie chce wejść żaden bieg,czsami tylko fo przodu a czasem tylko wsteczny. Po wylaczeniu silnika nieraz kilkukrotnie, biegi wchodzą. W jaki sposób następuje zmiana biegów na płytce lewarka? Rozebralem caly lewarek, ale nie widzę na płytce zadnych wylaczników. Moze tam są czujniki optyczne? Czy może coś się wytrzeć w mechanizmie lewarka i powstał za duzy luz pomiędzy czujnikami s blacha  która przesuwa się nad płytką podczas ruchów lewarkiem?

RE: Lewarek zmiany biegów - raffa - 13.10.2020

Przyczyny szukałbym raczej na drugim końcu, znaczy w siłowniku sprzęgła (zwanym z angielska aktuatorem), albo w samym sprzęgle.

RE: Lewarek zmiany biegów - tim13 - 13.10.2020

Zmiana biegów w lewarku jest przy pomocy magnesu. Blacha to jest od blokady lewarka jak wyciągniesz kluczyk ze stacyjki.. Przeczyść styki w gniazdku i kostce na płytce lewarka jakimś "contaktem" . sprawdź to co pisze kolego @raffa i dodatkowo połączenia oraz silnik zmiany biegów.

RE: Lewarek zmiany biegów - krzyss - 13.10.2020

Problem jest ze sprzeglem. Zmniejsza sie jego grubosc i predkosc obrotowa sie nie zgadza dlatego bieg nie wchodzi. Niedlugo czeka cie zmiana sprzegla. Przesmaruj tez w srodku silownik. O ipe pamietam czesciowo rozwiazywala problem aktualizacja softu skrzyni, ale nie wiem gdzie to mozna zrobic poza aso...

RE: Lewarek zmiany biegów - rudiszubert - 14.10.2020

OK. Posprawdzam. Co do sprzęgła to chyba jeszcze daleko do wymiany. Robiłem adaptację DEL... ,ale dalej jest tak samo. Lada dzień będę miał S.D 4 ,to może dowiem się więcej.

RE: Lewarek zmiany biegów - rudiszubert - 14.10.2020

"Zmiana biegów w lewarku jest przy pomocy magnesu" gdzie są te magnesy żeby je wyczyścić ?

RE: Lewarek zmiany biegów - krzyss - 14.10.2020

Nie wchodzenie wstecznego to nie lewarek...
Sprzegla to i po 70kkm ludzie wymieniali. A srednio po 100kkm.

RE: Lewarek zmiany biegów - tim13 - 14.10.2020

(14.10.2020, 16:37)rudiszubert napisał(a): "Zmiana biegów w lewarku jest przy pomocy magnesu" gdzie są te magnesy żeby je wyczyścić ?

Jest jeden magnez na końcu dźwigni.

RE: Lewarek zmiany biegów - wibi79 - 14.10.2020

Magnesu się nie czyści bo nie o to chodzi.Magnes steruje halotronami (halotron-czujnik pola magnetycznego-wysyła impuls względnie otwiera,zamyka obwód, to tak w skrócie). Można sprawdzić czy halotrony są zasilane napięciem (zazwyczaj 5V)-wtyczka.Może być za duża przerwa-odległość dźwigni zm.biegów od płytki z halotronami względnie coś jest "nie tak" z tym magnesem na końcu dźwigni.Ja jednak postawił bym na napięcie zasilania halotronów,gdy jest za niskie mogą działać nieprawidłowo lub w ogóle nie wysyłać sygnału.Praca raczej dla kogoś obeznanego z elektroniką.
Sam nie wiedziałem jak jest sterowanie zmiany biegów ale gdy przeczytałem post kol.tim13 i mając w ręku płytkę już wiem.Stwierdzam, że Smart to w pełni elektryczny samochód z napędem spalinowym.

RE: Lewarek zmiany biegów - raffa - 15.10.2020

Jak pisałem wcześniej, ja też bym się jednak upierał przy siłowniku (zwanym tutaj aktuatorem), albo sprzęgle. U mnie też było podobnie. Szarpanie przy zmianie biegów, strzały ze sprzęgła, brak reakcji na zmianę biegu, ślizganie i oczywiście hamburger zagłady na wyświetlaczu. Objawy występowały nieregularnie, czasami razem, czasami niezwiązane ze sobą.

Na szybko pomogło smarowanie wnętrza siłownika. Natomiast od czasu wizyty u Łukasza w marcu, podczas której siłownik został porządnie wymoczony, wymyty i potem nasmarowany (i potem oczywiście adaptacja) problem praktycznie nie występuje. Mam wrażenie, że raz ślizgało mi się sprzęgło. Na początku wymieniłem też olej w skrzyni, co też trochę pomogło.

Mam też wrażenie, że u Łukasza skrzynia dostała nowy program. Ale tutaj głowy nie dam. Do sprawdzenia.

Menu