Zaloguj się do forum, aby móc korzystać ze wszystkich jego funkcji!

[450] Włącznik oświetlenia jako cyfrowy woltomierz samochodowy

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tryby wyświetlania wątku
[450] Włącznik oświetlenia jako cyfrowy woltomierz samochodowy
#1
 LAZY. 
Witam, chciałbym przekazać ludzkości takie małe coś, niby nic, a cieszy.
Na tapetę poszedł nieco sfatygowany włącznik oświetlenia który od dawna nie dawał mi spokoju. Przydatność jego jako lampka była raczej niewielka, nawet po przerobieniu na diody LED. Jakiś czas temu kupiłem kilka miniaturowych woltomierzy, miałem jeden zamontować w motorku, ale to musi i tak do wiosny poczekać. Całkowicie przypadkiem na jednym biurku znalazł się owy włącznik i torebki z woltomierzami i nagle TADAM! narodził się pomysł by go wcisnąć do środka. Pierwsza przymiarka i gołym okiem widać iż kanciastość wyświetlacza niekorzystnie wypada do okrągłości klawisza włącznika. Wystająca poza obrys wyświetlacza płytka też nie pomagała. Obejrzałem ją dokładnie i stwierdziłem że można ją bezpiecznie oszlifować do obrysu wyświetlacza, w samym wyświetlaczu zaokrągliłem wszystkie 4 rogi aż zaczął pasować w otwór klawisza. Powierzchnia klawisza od środka jest ząbkowana przez co wyświetlane napięcie było troszkę nieczytelne. Postanowiłem dremelem ją wygładzić, więc różnymi końcówkami na mokro tego dokonałem. Nie należy się martwić że powierzchnia jest matowa, grunt żeby zjechać do końca ząbki. Wciśnięty na miejsce woltomierz podkleiłem klejem cyjanoakrylowym, podkleiłem też do płytki same kabelki. Kabelki wychodzą przez otwór po żaróweczce. Oczywiście pierwotna funkcjonalność klawisza została zachowana, włącza-wyłącza, a także świeci (3 diody led). Poniżej kilka fotek, mniej więcej co i jak.

Na foto wygląda jakby woltomierz palił po oczach, lecz jest to wina zdjęcia, w rzeczywistości cyferki są bardziej stonowane. Myślałem o jakiejś foli przyciemniającej od środka lecz takowej na dzień dzisiejszy nie posiadam, chciałbym zasłonić przednią część klawisza by nie było widać wyświetlacza jak jest wyłączony.
Woltomierz jest dokładniejszy od tego co mam w zasilaczu, stąd niewielka różnica w wyświetlanym napięciu. Cool

Najbliższe zasilanie jest w zapalniczce, Jak komuś nie odpowiada by woltomierz cały czas pracował to można podłączyć + pod włącznik światła kabiny i woltomierz będzie działał tylko wtedy gdy w kabinie świeci się światło.

Koszt woltomierza to około 20zł. Mniej więcej tyle kosztuje taki wtykany w gniazdo zapalniczki, ale mnie cieszy fakt iż zrobiłem to samemu i jest bardziej smartowy niż ten ze sklepu, nie wala się też po schowku.
To tyle, może kogoś zainspiruję to takiej malutkiej modyfikacji, wkrótce kolejne odsłony moich patentów, pozdrawiam.


Załączone pliki Miniatury
               
 Star diagnoza trójmiasto.  Smile
 Odpowiedz
#2
 DaSza 
Pomysłowy DobromirSmile
Fajne rozwiązanie, i chyba masz "patent"Smile
Gratulacje!
"Cytrynka" FT 2011, 1.0 był mhd jest Brabus Laughing
 Odpowiedz
#3
 ŁYSY13 
Dobra robota daje punkt za wynalazek . Brawo lubię takie roboty
ŁYSY13    451. Cabrio  Vmx 200 km emeryt  SAMOTNY WILK
                  
 Odpowiedz
#4
 Sebastian_O 
fajnie, tylko warto było by nawet od środka ten kosz prysnąć np jakąś farbką do "przyciemniania lamp Smile " wtedy nie będzie widać wyświetlacza a tylko to co wyświetla.
I napisz gdzie można takie woltomierze kupić Smile
 Odpowiedz
#5
 LAZY. 
Kupione na tej aukcji: http://allegro.pl/woltomierz-cyfrowy-led...53352.html

Trzeba uważać bo zdjęcie nie zawsze odwzorowuje faktyczną wielkość.

Co do klawisza to mam folię lustrzaną do szyb, pokombinuję z nią jak to będzie wyglądać.
 Star diagnoza trójmiasto.  Smile
 Odpowiedz
#6
 kasiunqa 
fajnie to wygląda Smile gratulacje za pomysł

 Odpowiedz
#7
 mozdzerka 
sprytne, zrobiłeś fajną rzecz z martwym przyciskiemSmile
choroby na stanie :smartoza, glajtoza
 Odpowiedz
#8
 PKO 
Zgłos czym prędzej w http://www.uprp.pl/strona-glowna/Menu01,9,0,index,pl/ , nigdy nie wiadomo ... Cool

pzdr
PKO
 Odpowiedz
#9
 Qaptur 
To ja dodam w tym temacie swój wytwór wyobraźni wykonany oczywiście własnoręcznie

           

Ten z czerwonym podświetleniem jest do sprzedania jak by ktoś był chętny
 Odpowiedz
#10
 Qaptur 
Będzie też w wersji nie szarej a granatowej.
Stop dla klubowych frustratów Idea
 Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [450] Automatyczny włącznik świateł JackWoj 23 13.619 02.10.2022, 11:19
Ostatni post: Neskor
  [450] Zmiana oświetlenia zewnętrznego 26 14.493 16.04.2007, 09:41
Ostatni post: Guest



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości



Menu