Zaloguj się do forum, aby móc korzystać ze wszystkich jego funkcji!

Mocno używana 450, koszty, przebiegi, usterki

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tryby wyświetlania wątku
Mocno używana 450, koszty, przebiegi, usterki
#1
 Lolek 
Mam w eksploatacji dwa smarty F2 CDI, jednego,rocznik 2011, od czerwca 2016 full wypas w cabrio oraz 2005 rocznik też CDI też passion.
Oba te auta w naszej dość licznej rodzinie stanowią funkcję aut pomocniczych i myślę że będą robiły podobne przebiegi.
Gdy kupiłem swojego pierwszego smarta (W3 MAX) to przez jakieś dwa lata na forum kontynuowałem posta który miał za cel obliczenie jakie są realne koszty eksploatacji tego (jak mawia mój syn) matchboxa. Teraz chciałbym operację powtórzyć ale raczej z celem nieco innym a mianowicie chodzi o porównanie pomiędzy starszym a nowszym. 
Oba te autka mają podobną historię, ich pierwszą właścicielka była Basia a drugim ja, żaden z nich nie był nigdy rozbity ani nie miał żadnej poważnej awarii, typu remont czy wymiana jakiegoś ważnego podzespołu.

2016.09.10

Założenia początkowe: 451 kupiony ze stanem licznika 102 kkm do dnia dzisiejszego został doinwestowany w dwie opony na przód za 200 zł i oryginalne radio z navi z ramkami za 1,5 kzł. ubezpieczenie 540 zł - do maja 2017 i do dziś przejechał 110,7 - 102 = 8,7 kkm, dokupiłem mu jeszcze czujniki cofania za 100 i oryg. bagażnik za 500 razem z remontem i dostosowaniem do moich potrzeb. Tak więc w ciągu tych czterech miesięcy koszt przejechania jednego km wyniósł 2840 zł / 8700 = 0,33 zł,bez kosztów paliwa ponieważ mamy kapitalizm i teraz co stacja to rozrzut cen że czasem aż głowa boli. Robilem też przegląd za 99 zł. Do tej kwoty należy doliczyć 0,10 wynikające z utraty wartości - to jest mój szacunek, ale wynikający z wielu, wielu lat użytkowania różnych pojazdów. Reasumując, pierwsze 10 kkm na razie zamyka się kwotą 0,44 zł na km i pewnie będzie trochę spadać, choć niekoniecznie bo na dniach planuję wymianę płynów i filtrów.

Ten starszy na razie zaczynam liczyć od tej samej daty czyli od połowy maja: początkowy stan licznika to 232 kkm utrata wartości nieco mniejsza bo od innej kwoty - 0,07, również bez paliwa, powód jak wyżej, ale co ciekawostka, oba te auta palą mniej więcej tyle samo 4,5 l na 100km. W ciągu tych 4 miesięcy smart przejechał 4 kkm i w tym czasie wydałem 440 zł na ubezpieczenie, 99zł na przegląd i 5 zł na baterię do pilota, czyli na km wychodzi 13 i pół grosza plus te siedem za amortyzację czyli na razie 0,20 zł ale tu przewiduję raczej wzrost ze względu na przewidywane wymiany i drobne naprawy.

Pozdrawiam i zapraszam do prezentowania swoich wyliczeń innych użytkowników lubiących takie porównania. 

PS i jeszcze wspominki, nasz pierwszy smarcik kosztował na km 0,66 zł ale jest to kwota nieporównywalna bo z paliwem, palił około 4 ale przy innych cenach, pamiętam że na początku około 3,5 za litr a pod koniec prawie 5, czyli trzeba by odjąć pomiędzy 14 a 20 groszy na km. No i przez pierwsze trzy lata był ubezpieczony z ac, a to też ma wpływ na koszty eksploatacji.
Lolek - motoparalotniarz
 Odpowiedz
#2
 BlackDragon 
Tutaj piszemy co robiliśmy przy jakich przebiegach ?
 Odpowiedz
#3
 BlackDragon 
Kurczę ciężko mi porównać Smile wiesz co napisałem post i go zdelejtowalem Smile chyba w każdym aucie są koszty, a nasze smarty nie są najdroższe w utrzymaniu Smile tak wyliczyłem wszystko zawieszenie,elektryka, sprzęgło, chłodzenie, hamulce, jakies nawet policzmy wymiany oleju czy teleskopiki klapy, opony na sezony juz chyba poszły mi 2 komplety Contiego czy filtry to jakoś mało Tobie wyszło za kilometr. Nie mowie, że każdy wymienia opony na nowe a części z wysokiej półki ale jakoś mało wyszło Smile
 Odpowiedz
#4
 BlackDragon 
Kurczę kupiłeś od kogoś kto dbał to tylko jeździć teraz Smile kurde kupiłem swojego za 13 000 i przez 100 000 kilometrów włożyłem w niego może koło 10 000. I powiem Ci tak myślę mam teraz 222 230 km na liczniku i myślę odkładać na turbinkę tylko bo kiedys musi sie skończyć, a wole być przygotowany. Co będzie przy 300"000 nie wiem Smile. To można powiedziec szczęśliwie kupiłeś swojego malucha Smile
 Odpowiedz
#5
 BlackDragon 
No to ile u mnie wychodzi za kilometr ? Policzmy srednio 23 000 na 100 000 kilometrów zakładając średnie spalanie 3,3 bo bierze 3,4 litra , a jadąc przepisowo w trasie do 90 km/h 2,9 litra. To 3,3 na sto to na 100 000 będzie 3 300 litrów i weźmy razy cena paliwa niech będzie 5 za uzdatnionego u nas niestety drogo w zachodniopomorskim to 17 000 w zaokrągleniu. I teraz 17 i 23 to 40 000 złotych za 100 000 km Smile w zaokragleniu
 Odpowiedz
#6
 Lolek 
To wyszło Ci coś podobnie 0,4 zł na kilometr, tylko czy doliczyłeś amortyzację? No i twoje wyliczenia uwzględniają paliwo, a moje nie.
Lolek - motoparalotniarz
 Odpowiedz
#7
 Lolek 
(10.09.2016, 16:19)BlackDragon napisał(a): Tutaj piszemy co robiliśmy przy jakich przebiegach ?

Tutaj to piszemy to co chcemy!
Lolek - motoparalotniarz
 Odpowiedz
#8
 BlackDragon 
Wiesz co faktycznie bo tez zaokrąglałem kwoty ciekawe jak wygląda sprawa u innych Smile a słyszałeś kiedys o zerwanym łańcuchu rozrządu w cdi f2 pierwszej generacji przy 200 000. Nie na temat ale doszlo dzisiaj do mnie, że.jednemu kolesiowi strzelił jak myślisz czym mogło być to spowodowane ?
 Odpowiedz
#9
 BlackDragon 
Jutro wszystko dodam dokladnie bo dzisiaj nie mialem juz sily, wymienialem amory z przodu i sruba sie ukrecila. Mialem zly dzien i podalem wartosci pi razy oko. Amortyzacji i ubezpieczenia tez nie uwzglednilem Smile
 Odpowiedz
#10
 Lolek 
Nie słyszałem, ja pierwszego swojego sprzedałem z przebiegiem podchodzącym pod 450 i wg mojej wiedzy nadal ma nie wymieniony. Ja na taki przebieg jedyną dużą robotę to miałem wymianę sprzęgła. L
 Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mocno szczekający pies - jak sobie z takim poradzić? pastor 11 9.851 09.06.2018, 09:20
Ostatni post: psuwacz
  Zakup Smarta 3 F2 a koszty serwisu tomekkicaj700 12 6.393 01.09.2016, 21:09
Ostatni post: psuwacz
  Koszty eksploatacji (styczen-luty) 3 3.409 14.03.2003, 09:25
Ostatni post: ABUK



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości



Menu