Zaloguj się do forum, aby móc korzystać ze wszystkich jego funkcji!

Spryskiwacz szyb

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tryby wyświetlania wątku
Spryskiwacz szyb
#21
 bronmus45 
(11.07.2024, 21:25)Login napisał(a):
(08.07.2024, 13:38)bronmus45 napisał(a): demontaż przednich paneli Smart 450 fortwo
Na spokojnie za pierwszym razem to kwestia paru minut.

Witam .. wiśta, wio - łatwo powiedzieć  Hammer gdy tymczasem panel przedni mojego autka widocznie był już zdejmowany niezbyt udolnie i powyłamywano większość zaczepów. a przy okazji klejono zapewne pęknięcia. Teraz jest przytwierdzony różnymi wkrętami i .. zastanawiam się nad problemem ewentualnych kosztów jego demontażu. Chyba jednak prościej będzie zrezygnować z spryskiwacza, lub znaleźć .. inne rozwiązanie - zamontować gdzieś kolejną jego instalację w bardziej dostępnym miejscu?!!
 Odpowiedz
#22
 raffa 
W smarcie poza wnętrzem brak dostępnych miejsc.

Oglądałeś jakiś tutorial jak się ten przód zdejmuje? tam de facto są tylko uszy pod śruby (zasłonięte przez drzwi) i śruby pod atrapą. Nie wiem, co rozumiesz przez 'zaczepy', ale mi raczej kojarzą się z jakimiś zatrzaskami itp. Nie ma takich.

Po roku posiadania smarta zrobiłem to sam. Bez najmniejszego problemu. I była to druga rzecz, którą przy smarcie robiłem...
 Odpowiedz
#23
 bronmus45 
raffa - z podziękowaniem, ale .. sama atrapa jest mocowana za pomocą kilku owych zatrzasków - tak przynajmniej wynika z opisu demontażu. Natomiast u mnie jest zamocowana za pomocą dwóch blachowkrętów (zatrzaski powyłamywane) - a pod nią nie ma tak, jak opisują w tymże demontażu czterech śrub (po dwie z każdej strony), lecz dwie - po jednej z każdej strony - mocujące jakieś wygięte blaszki, dociskające panel. Natomiast górna część panelu, nachodząca na uszczelkę podszybia również jest potraktowana jakimiś wkrętami w pobliżu widocznych klejeń - po wykręceniu ich, ta część jest podejrzanie niestabilna ..  Confused Hammer  Evil or very mad
 Odpowiedz
#24
 raffa 
A tak, co do atrapy się zgadzam. Są zatrzaski.

Pod atrapą blaszki są standardem. I jedna śruba na stronę.
 Odpowiedz
#25
 bronmus45 
(14.07.2024, 13:27)raffa napisał(a): A tak, co do atrapy się zgadzam. Są zatrzaski.

Pod atrapą blaszki są standardem. I jedna śruba na stronę.

~~
Udało się!! (ze spryskiwaczem szyb). Bałem się - i nadal się boję demontażu przedniego panelu. Nie ma co się dziwić facetowi z 80 - tką na karku (pełna w lutym przyszłego roku) i z panelem autka - tak na oko - traktowanym przez poprzednich właścicieli niezbyt sympatycznie .. Chcąc sprawdzić manualnie, jak faktycznie są osadzone końcówki spryskiwaczy szyb, wziąłem się za demontaż tej z tyłu. Niby siedzi w lampie stop, ale .. samo odkręcenie tejże lampy, to też nie takie .. hop - siup ..!!! Konieczny wkrętak z końcówką tors #20 / 25 (niektóre główki śrub zarośnięte brudem / kamieniem i nie przyjmują tors #25) oraz nasadowy klucz do znacznego poluźnienia zawiasów tylnej szyby, bowiem inaczej nie odkręcisz dwóch dosyć długich śrub mocujących od spodu lampę stopu. Po prostu kąt ich umieszczenia koliduje z podejściem do nich wkrętakiem z torsem.
Dopiero po odkręceniu lampy stop ujrzałem co i jak z demontażem końcówki spryskiwacza .. Oczywiście, po jej obmyciu z 24 - letnich zapewne brudów. Obmoczyłem okolicę płynem do spryskiwaczy - chwilę odczekałem - faktycznie, należy przekręcić końcówką (jakimś kluczem typu żabka) w lewo lub prawo (obojętnie), by jej zaczepy blokujące trafiły w otwory wyjściowe i wyciągać ku górze. Ja posługiwałem się jeszcze śrubokrętem, dociskając blokujące zaczepy.
Po demontażu owej końcówki uruchomiłem spryskiwacz tyłu i okazało się, że płyn ( teraz już była tam woda) - wydostaje się porządnym strumieniem przez sam wężyk .. a więc zatkana końcówka.
Natomiast końcówka spryskiwacza szyby przedniej musiała być już wymieniana na jakąś zastępczą, bowiem jej przekręcanie nic nie dawało .. Wyciągnąłem ją więc - bez uszkodzenia w pozycji, jak była osadzona - jej zaczepy blokujące były odwrotnie usytuowane do geometrii otworu w podszybiu ..
Obydwie końcówki zamoczyłem w benzynie ekstrakcyjnej na jakieś dwie godziny - następnie cieniutkimi szpilkami (bałem się użyć igieł, aby je nie złamać, blokując ostatecznie drożność końcówki) przepchałem owe otwory .. Przepychałem i znowu moczyłem - to wszystko działo się dziś nad jeziorem Wielim, gdzie przy okazji ugruntowałem swoją opaleniznę znad morza ..
Oczywiście, przy jeszcze otwartych wężykach spryskiwacza przemyłem dwukrotnie wodą cały układ, a następnie zalałem właściwy płyn i .. obydwie końcówki działają ..!! Może i niezbyt podręcznikowo, ale jednak wystarczająco dobrze ..!!
~~
Brawo ja!!!
Very happy
 Odpowiedz
#26
 raffa 
Brawo Bronek!

Najważniejsze, że masz sprawne spryskiwacze Smile
 Odpowiedz
#27
 bronmus45 
(15.07.2024, 18:39)raffa napisał(a): Brawo Bronek!

Najważniejsze, że masz sprawne spryskiwacze Smile

Tak na .. czwórkę (w pięciostopniowej skali ocen) - bowiem zapewne rozkalibrowałem otworki dysz, ale każdy z nich sprawny - trzy z przodu autka i jedna z tyłu .. 
SIEMA ..!!!  Beer
 Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Spryskiwacz otwiera szybę bagażnika mario26011 3 2.082 12.02.2019, 23:31
Ostatni post: LAZY.
  450 spryskiwacz przedniej szyby, regulacja, przetykanie, pompka, dysza ScratchBlack 108 54.337 13.04.2018, 15:54
Ostatni post: obwd-crash
  Spryskiwacz poliftowy Lolek 15 7.087 30.11.2017, 09:34
Ostatni post: Smart-Kati
  wycieraczka, spryskiwacz nie działa razem piotrasta 3 2.825 29.11.2017, 18:15
Ostatni post: Sołtys
  Spryskiwacz Tył CodeBoy 7 4.477 31.10.2016, 16:10
Ostatni post: CodeBoy
  problem-parowanie szyb Yankees 33 17.270 24.02.2009, 21:39
Ostatni post: Guest
  450 - płyn do mycia szyb, jak i gdzie dolać? 2 5.697 13.05.2007, 06:39
Ostatni post: LolekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościMenu