smartklub.pl
Aktuator regulacja, ustawienie, skrzypienie, smarowanie - naprawa, konserwacja - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Smart - rady i porady (http://smartklub.pl/f-smart-rady-i-porady--54)
+--- Dział: Model 450 - smart fortwo (http://smartklub.pl/f-model-450-smart-fortwo--66)
+---- Dział: Technika (http://smartklub.pl/f-technika--88)
+----- Dział: Skrzynia biegów i okolice (http://smartklub.pl/f-skrzynia-biegow-i-okolice--115)
+----- Wątek: Aktuator regulacja, ustawienie, skrzypienie, smarowanie - naprawa, konserwacja (/t-aktuator-regulacja-ustawienie-skrzypienie-smarowanie-naprawa-konserwacja--3896)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25


RE: Aktuator regulacja, ustawienie, skrzypienie, smarowanie - naprawa, konserwacja - Krzycho2 - 07.07.2017

Masz problem z aktuatorem, biegami, 3 kreski na wyświetlaczu? Jesteś z okolic Wrocławia, mogę pomóc. Pisać na priv.


RE: Aktuator regulacja, ustawienie, skrzypienie, smarowanie - naprawa, konserwacja - ScratchBlack - 06.08.2017

Witam Klubowiczów !

Mój pojazd to benzyna 599 55KM . Przebieg 118000km (tyle ma najechane karoseria, bo silnik wymieniony na gwarancji przy przebiegu 59000km). Nigdy nie miałem problemów ze skrzynią biegów ani sprzęgłem - nie robiłem żadnych regulacji, konserwacji aktuatora prócz wymiany oleju w skrzyni przy 50000km oraz 110000km. 
Nigdy nie widziałem żadnych "trzech kresek" Wink
Niestety wczoraj coś zaczęło się sypać w tych okolicach.... Zatrzymałem się przed skrzyżowaniem i wtedy zaczął dobiegać odgłos stukania z komory silnika (takie łup, łup, łup...)- podczas ruszania pojawiło się nieprzyjemne szarpanie (było trochę pod górę)- ale pojechałem dalej, bo stukanie ustało po ruszeniu. 

Teraz mam tak: po uruchomieniu silnika stukanie słychać na wolnych obrotach , zajrzałem pod auto i dotykając elementów ustaliłem, że źródło hałasu jest w połowie drogi pomiędzy skrzynią biegów a silnikiem - jak dla mnie okolice sprzęgła... Zrobiłem test ruszania na otwartych drzwiach - stukanie cichnie gdy tylko delikatnie wcisnę gaz i auto zaczyna ruszać (obojętnie do przodu czy do tyłu). 
Jest jeszcze jedna rzecz - smart wcześniej długo stał, a jak zacząłem teraz jeździć to  podczas włączania zapłonu słychać było przeraźliwe skrzypienie - dziś wiem że te dźwięki najprawdopodobniej pochodziły z aktuatora. 

1. Czytałem wątek - i tak się dziś zastanawiam czy jest choć minimalna szansa, że jak podreguluję i przekonserwuję aktuator to jeszcze pojeżdżę na tym sprzęgle (liczę na to ponieważ wcześniej nigdy nie było nic regulowane) ? 

2. Czy przy takich objawach można ryzykować jazdę do warsztatu - tzn. czy nie rozleci się sprzęgło na elementy pierwsze ? Wink

3. Czy po regulacji aktuatora trzeba koniecznie robić adaptację sprzęgła - pytam bo różne opinie czytałem ?

Pozdrawiam...


RE: Aktuator regulacja, ustawienie, skrzypienie, smarowanie - naprawa, konserwacja - meselek - 06.08.2017

W smarcie 451 miałem podobne objawy .okazało sie ze pękł docisk wymiana ze szpęgłem ,brak problemu.pozdrawiam


Aktuator regulacja, ustawienie, skrzypienie, smarowanie - naprawa, konserwacja - Marek - 06.08.2017

Przyczyn może być wiele poważne i małe usterki. Może to sprzęgło do wymiany może wiązka przetarta. Podłącz SD sczytaj błędy obejrzyj wiązkę od skrzyni. Zawsze zaczynaj od tego.


facebook/ dreamliner cdi


RE: Aktuator regulacja, ustawienie, skrzypienie, smarowanie - naprawa, konserwacja - ScratchBlack - 06.08.2017

Osobiście coraz mniej wierzę w szczęśliwe zakończenie na poziomie drobiazgu. Te złowrogie "łup, łup, łup" na wolnych obrotach zarówno na N, R czy A brzmi jakby coś co się obracało i ocierało/uderzało o coś... Na tygodniu się tym zajmę - o efektach śledztwa/naprawy poinformuję rzecz jasna.


RE: Aktuator regulacja, ustawienie, skrzypienie, smarowanie - naprawa, konserwacja - Lolek - 07.08.2017

Prawie w ciemno mogę Ci powiedzieć jak sobie z tym poradzić ale pisać to mi się nie chce. Było już kilka razy. Dzwoń to pogadamy. 502 454 709


Aktuator regulacja, ustawienie, skrzypienie, smarowanie - naprawa, konserwacja - marcinmobil - 07.08.2017

Ja stawiam na pęknięta sprężynę docisku sprzęgła robiłem takie coś w 450


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


RE: Aktuator regulacja, ustawienie, skrzypienie, smarowanie - naprawa, konserwacja - redrosse91 - 23.08.2017

witam, jakiego smaru użyć do tego aktuatora? białego czy suchego? proszę o nazwy środków jakich używacie Wink


RE: Aktuator regulacja, ustawienie, skrzypienie, smarowanie - naprawa, konserwacja - zleon - 27.08.2017

nabij białego Smile


RE: Aktuator regulacja, ustawienie, skrzypienie, smarowanie - naprawa, konserwacja - ScratchBlack - 30.08.2017

Wymieniłem sprzęgło - i jak "ręką odjął"... Zmiana biegów gładka i delikatna, brak szarpania stuki na wolnych obrotach zniknęły... Stare sprzęgło po "rozłupaniu" i inspekcji nie wykazywało zużycia tarczy, nawet docisk nie pokazywał oczywistych oznak uszkodzenia - a jednak stukanie pochodziło właśnie z jego wnętrza ... Jedyny błąd, to taki że za późno dodzwoniłem się gdzie trzeba i zamontowałem oryginalne sprzęgło do mojej 600-setki zamiast zrobić "tuning" na te lepsze od 700-setki. Podziękowania dla kolegów All Capone i Lolek za poświęcony czas.


Menu