smartklub.pl
[450] Układ paliwowy - filtr węglowy - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Smart - rady i porady (http://smartklub.pl/f-smart-rady-i-porady--54)
+--- Dział: Model 450 - smart fortwo (http://smartklub.pl/f-model-450-smart-fortwo--66)
+---- Dział: Technika (http://smartklub.pl/f-technika--88)
+----- Dział: Silnik i osprzęt (http://smartklub.pl/f-silnik-i-osprzet--116)
+----- Wątek: [450] Układ paliwowy - filtr węglowy (/t-450-uklad-paliwowy-filtr-weglowy--10003)



Układ paliwowy - filtr węglowy - viki1 - 26.02.2013

[b]paliwo - Pb/
[b]ccm -599
[b]rocznik - 2000
[b]problem - Układ Paliwowy

Przy zbiorniku paliwa od spodu doczepione jest COŚ z napisem SMART.. co wygląda jak czarny plastikowy walec dł.ok 12-14 cm i średnicy ok 5 cm. Ułożony jest poziomo na zaczepie zbiornika paliwa- wszystko oryginalne- przewody w stronę pasażera. Dochodzą do tego dwa węże ( paliwowe?) jeden do górnej części zbiornika, drugi do komory silnika. Dalej nie widzę- musiałbym odkręcić zbiornik. Dochodzą też dwa przewody elektryczne. Co to jest? Ktoś wie? Myślałem, ze to zewnętrzna pompa paliwowa ale mam wątpliwości . Jeśli Ktoś wie, co to może być.. to może jeszcze wskazówka- gdzie jest bezpiecznik od tego CZEGOŚ.
Czy można gdzieś znaleźć schemat układu paliwowego 450/599 ccm Pb
Z góry wielkie dzięki.


RE: Układ paliwowy Co to za część przy zbiorniku paliwa?? - kapik - 26.02.2013

To cos co nazywasz walcem jest to węgiel aktywny służy do wyłapywania par paliwa

a moze opisz co sie dzieje ze szukasz schematu


RE: Układ paliwowy Co to za część przy zbiorniku paliwa?? - viki1 - 26.02.2013

Smart sobie jeździł ale od czasu do czasu gasł bez żadnej wyraźnej przyczyny.. Po prostu umierał sobie na 15 - 30 minut i w tym czasie za skarby nie pozwalał się uruchomić. Rozrusznik pracował normalnie, żadnych błędów, w momencie rozruchu silnik zaskakiwał na ćwierć sekundy jakby chciał ruszyć .. ale nie ruszał. Po kilku próbach i ten efekt zanikał, PO kwadransie, dwóch odpalał jakby nigdy nic. i jechał do następnego razu. Wymieniłem przekaźnik pompy - bo miałem taki , sprawdziłem pod siedzeniem bezpiecznik. Wszystko OK. Przy zbiorniku paliwa znalazłem coś co wziąłem za pompę paliwową ( ów walec) , bo dochodziły do niego takie same przewody paliwowe ( dwa ) i dwa kable. Zmierzyłem napięcie na kablach przy odłączonych przewodach. Było 8,5 V na przewodach . Względem masy było na jednym z nich 12 V . Po podłączeniu przewodów pod zaciski tego urządzenia napięcie wynosiło 0 V i to bez względu na to czy silnik pracował , czy też wystarczyło włączenie stacyjki. Będąc pewnym, że to pompa ( uczę si e tego auta) Doszedłem do wniosku, że ginie gdzieś po drodze masa od tego czegoś. Doprowadziłem masę bezpośrednio z akumulatora odłączając (odcinając jeden z tych przewodów, który wydawał mi się nie mieć masy) i o dziwo od dwóch dni auto jeździ i nic się nie dzieje.. Ale nie mam pewności i nie wiem, czy mnie coś nie zaskoczy. Wątpliwości wzięły się stąd, że widziałem w necie jak wygląda pompa paliwa w smarcie ( kompletnie niepodobna do tego co przy zbiorniku) a ta siedzi w baku razem z czujnikiem paliwa. I zacząłem się dzisiaj zastanawiać, co za diabeł jest przykręcony do zbiornika z dwoma przewodami paliwowymi i kablami. Stąd to pytanie a dla własnej wiedzy potrzebowałem schemat układu paliwowego by WIEDZIEĆ, jak jest zbudowany. I jeśli to coś , to nie pompa - to co to jest , skąd jest zasiane i kiedy i przez co włączane.
Jestem tego bardzo ciekaw.
Przewody elektryczne: jeden zielony grubszy na oko ok 0, 75 mm2 , drugi żółty z biała kreską ok 0,35 mm2 Oba w złączu z zawleczką stalową

Wcześniej lokalny diagnosta odczytując kody błędów nie znalazł niczego w tym nie znalazł błędu czujnika położenia wału. Więc jak na razie to wykluczyłem czepiając się układu paliwowego. Ot cała historia


RE: Układ paliwowy Co to za część przy zbiorniku paliwa?? - DaSza - 26.02.2013

http://www.evilution.co.uk/index.php?id=298

Z tego co znalazłem w necie, to filtr węglowy służy do wyłapywania oparów paliwa ze zbiornika, i powietrze to jest zaciągane do kolektora wlotowego do spalenia w silniku, aby pary nie trafiały do atmosfery - jednym słowem "Ekologia"Smile


RE: Układ paliwowy Co to za część przy zbiorniku paliwa?? - viki1 - 26.02.2013

Trochę mnie to przybliża to wiedzy- dzięki.
Wygląda bardzo podobnie .. ale to nie jest dokładnie TO samo. To nie ma żadnej elektryki.
To co mam, ma przewody paliwowe mocowane identycznie jak przy filtrze paliwa i między tymi przewodami paliwowymi jest złącze elektryczne na kable elektryczne
Wszystkie ( razem z tymi elektrycznymi) przychodzą od czoła tego walca.. w kierunku drzwi pasażera..
Ale dzięki za każdą sugestię w temacie.


RE: Układ paliwowy Co to za część przy zbiorniku paliwa?? - Kanapa - 26.02.2013

(26.02.2013, 22:36)viki1 napisał(a): Wcześniej lokalny diagnosta odczytując kody błędów nie znalazł niczego w tym nie znalazł błędu czujnika położenia wału. Więc jak na razie to wykluczyłem czepiając się układu paliwowego. Ot cała historia


Laughing

O ile pamiętam nocne pogaduchy w takim jednym Smartservice to nawet SD nie wykrywa padniętego czujnika położenia wału.
Tylko wymiana na sprawny dale 100% pewności.
Ot ciekawostka.Rolleyes


RE: Układ paliwowy Co to za część przy zbiorniku paliwa?? - Fireman - 27.02.2013

Pytanie czy w momencie rozruchu, gdy rozrusznik kreci to czy reaguje wskazówka obrotomierza, jeżeli nie to czujnik położenia wału, jezeli reaguje to trzeba szukac dalej na razie niemam innego pomysłu.


RE: Układ paliwowy Co to za część przy zbiorniku paliwa?? - viki1 - 27.02.2013

Przyjmując, że to coś przy zbiorniku paliwa jest filtrem węglowym z zaworem elektrycznym ( stąd dwa przewody) można przypuszczać, że w przewodach jest powietrze a nie paliwo a zawór wyrównuje ciśnienie powietrza w zbiorniku ( podczas pracy pompy wytwarza się w zbiorniku podciśnienie z powodu wysysania przez pompę paliwa) . Pytanie , które się nasuwa to czy możliwe jest , że przy źle działającym tym zaworze wytworzy się na tyle spore podciśnienie, że pompa nie jest w stanie go pokonać i nie poda wówczas paliwa do silnika. Otwarcie tego zaworu wyrówna ciśnienie i układ pracuje wówczas normalnie. Nie przyszło mi do głowy sprawdzić , czy w chwili, kiedy silnik gaśnie nie odkręcić korka wlewu paliwa.
W tej wersji auta nie ma obrotomierza więc nie potrafię stwierdzić, czy czujnik położenia pracuje dobrze.
Ciekaw jestem Waszego zdania w tej materii i za każdy pomysł do rozważenia.
Pozdrawiam
Smile


RE: Układ paliwowy Co to za część przy zbiorniku paliwa?? - DaSza - 27.02.2013

Faktycznie, jak Ci zgaśnie to odkręć korek wlewu paliwa i jak usłyszysz zasysane powietrze, to może to być jak mówisz. I wtedy powinien odpalić od razu bez czekania jak miałeś wcześniej.


Menu