smartklub.pl
450 - Zawieszenie, amortyzator, geometria, końcówka, łącznik - ogólna dyskusja - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Smart - rady i porady (http://smartklub.pl/f-smart-rady-i-porady--54)
+--- Dział: Model 450 - smart fortwo (http://smartklub.pl/f-model-450-smart-fortwo--66)
+---- Dział: Technika (http://smartklub.pl/f-technika--88)
+----- Dział: Koła, opony, zawieszenie. (http://smartklub.pl/f-kola-opony-zawieszenie--119)
+----- Wątek: 450 - Zawieszenie, amortyzator, geometria, końcówka, łącznik - ogólna dyskusja (/t-450-zawieszenie-amortyzator-geometria-koncowka-lacznik-ogolna-dyskusja--1253)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


RE: 450 - Zawieszenie, amortyzator, geometria, końcówka, łącznik - ogólna dyskusja - moto-zakup - 24.10.2014

Co sądzicie o wymianie jednej tulei na wahaczu z przodu ?
http://allegro.pl/lemforder-tuleje-wahacza-smart-fortwo-city-coupe-i4686201024.html
Czy ma to sens ? Czy druga zaraz nie poleci ? Bo jak wyjmować wahacz to może od razu dwie wymienić - czy nie ma takiej potrzeby ? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie ?


RE: 450 - Zawieszenie, amortyzator, geometria, końcówka, łącznik - ogólna dyskusja - moto-zakup - 01.11.2014

Czy mogę prosić kogoś o odpowiedź na moje pytanie Smile


450 - Zawieszenie, amortyzator, geometria, końcówka, łącznik - ogólna dyskusja - frygi - 01.11.2014

Wymienia się raczej z obydwie


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk


RE: 450 - Zawieszenie, amortyzator, geometria, końcówka, łącznik - ogólna dyskusja - Kubaat3lover - 21.02.2015

Witam,

Panowie po spotkaniu z krawężnikiem, pekla opona i na zegarach zamigala lampka trakcji.
Teraz zauważyłem iż jest wyciek, pocenie się na maglownicy ale smarty nie maja oleju do wspomagania...
Co to moze byc?


RE: 450 - Zawieszenie, amortyzator, geometria, końcówka, łącznik - ogólna dyskusja - bodek1 - 12.05.2015

Hej.
Jakie mieliscie koszty w związku z wymianą amortyzatorów przód i tył ? Ile trwa wymiana?
Pzdr.


RE: 450 - Zawieszenie, amortyzator, geometria, końcówka, łącznik - ogólna dyskusja - obwd-crash - 12.05.2015

Tylne Bilstein 2 szt. 320 zł, wymiana samemu około 2 godz.


RE: 450 - Zawieszenie, amortyzator, geometria, końcówka, łącznik - ogólna dyskusja - SELLKOM - 12.05.2015

Przód SACHS koszt 300 zł , wymiana 2 godziny. Wersja 450 na resorze. Jeśli masz polifta na sprężynie z przodu,mam nowe SACHSy w cenie 250 zł za komplet.


RE: 450 - Zawieszenie, amortyzator, geometria, końcówka, łącznik - ogólna dyskusja - bodek1 - 13.05.2015

No mam po lifcie i już kupiłem również sachs - przód i tył.Z pewnych powodów , o ktorych nie chcę pisać amorki musiałem ponownie wymienić stąd moje pytanie o koszta . Ja zapłaciłem za 4 sztuki 630 PLN czyli sztuka wyszła około 310 . Szkoda , że się z tymi amorami nie oglaszałeś bo zawsze to okolo 4dyszek można zaoszczędzić .
Jestem już po własnoręcznej wymianie i chętnie podzielę się zdobytą wiedzą / chociaż z mechaniką jestem za "pan brat" , ale nigdy ze smartem / Smile
tył - bajka bo tylko ściągamy kółko ,wewnętrzne nadkole / 3 plastikowe nakrętki , a przy lekka okazji konserwacja wewnętrznego nadkola / , 2 śruby i amorek na wierzchu . Bez konserwacji zajeło mi to jakieś hm... 40 minut
przód - temat grubszy czasowo bo żeby dostać się do górnego mocowania amorów musimy ściągnąć cały przód / a spokojnie jakieś 10 min. / i odkręcić lampy , jak również przygotować ściągacze do sprężyn . Tak więc po ściągnięciu plastików , odkręcamy kółka , odkręcamy górną śrubę łacznika stabilizatora żeby mieć pole manewru z wahaczem , 2 śruby obejmy z przewodem abs , zwalamy dekielek piasty pod którym jest śruba dolnego mocowania amora. Żeby nie mieć naprężeń lewarujemy malucha w punkcie konstrukcyjnym nadwozia i później podkładając np. kobyłkę pod wahacz będziemy sobie regulować wahacz - oczywiście kobyłka stoi a opuszczamy lub podnosimy auto lewarkiem Smile Czyli wahacz do góry niwelujemy naprężenie amorka i odkręcamy górną śrubę .Tu mamy myk bo może być fabryczna na klucz 22 lub inna na 21 . Klucz rurkowy /cienkościenny bo miejsca w talerzyku cienko / dlatego , że musimy przez niego wsadzić torxa , którym zblokujemy amor żeby odkręcić nakrętkę mocującą. Po odkręceniu nakrętki / może być trudno więc i kątówka może być potrzebna , ale raczej nie / odkręcamy dolną śrubę amorka , opuszczamy wahacz i ....... amorek na wierzchu . Very happy Teraz szybciutko ściągacz do sprężyn , które ściskamy z dwoch stron , odkręcamy nakrętkę mocującą talerzy sprężyny i łożysko i sprężyna na wierzchu. Zbijamy ze starego amora podstawę sprężyny i nabijamy ją delikatnie na nowy . Zakładamy teraz sprężyną ustawiając ja do zamka talerzyka , odbój , osłonę i przykręcamy talerzyk oraz łożysko. Uwaga - zwrócić uwagę czy powierzchnia w talerzyku na styku z łożyskiem jest równa bo czasami sprężyna / słabe umiejętności mechanika Very happy / potrafi ją lekko zdeformować. Jeżeli nie jest równa to delikatnie ją wyrównujemy . W zasadzie po robocie tylko teraz kolejność odwrotna Beer Przy okazji mamy idealny moment żeby ocenić łączki stabilizatora i wygonić rudą z wielu elementów .

NIEZBĘDNE narzędzia to sciagacz do sprężyn , dobre torxy / DOBRE nie budżetowe Sad / i oczywiście KLUCZE torx - te są naprawdę niezbędne więc zanim weźmiemy się za robotę musimy je mieć , kobyłka , klucz rurkowy 21 lub 22 / jak ktoś nie ma proponują poświęcić jakąś nasadkę dospawując do niej uchwyt - działa / , klucz 16 - wygięte oczko lub nasadka oraz.................. chęci Smile

Czas wymiany przednich sprężyn / odliczając konserwację / z demo. i montażem przodu czyli " na gotowo" 110 minut .
Można? Można Very happy , a później Beer


RE: 450 - Zawieszenie, amortyzator, geometria, końcówka, łącznik - ogólna dyskusja - Pavvel - 13.04.2016

Co ja paczę, czy nasze Smarty mają taki sam sworzeń wahacza i końcówkę drążka kierowniczego? To taka sama część? Wszystkie katalogi części jako końcówkę drążka pokazują żeliwną fajkę z wewnętrznym stożkiem na przegub kulowy.


RE: 450 - Zawieszenie, amortyzator, geometria, końcówka, łącznik - ogólna dyskusja - obwd-crash - 13.04.2016

Identyczną !


Menu