smartklub.pl
Dach roadstera naprawa. - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Smart - rady i porady (http://smartklub.pl/f-smart-rady-i-porady--54)
+--- Dział: Model 452 - smart roadster (coupé) (http://smartklub.pl/f-model-452-smart-roadster-coup%C3%A9--68)
+---- Dział: Technika (http://smartklub.pl/f-technika--94)
+---- Wątek: Dach roadstera naprawa. (/t-dach-roadstera-naprawa--20702)

Strony: 1 2 3


RE: Dach roadstera naprawa. - 1wojtek1 - 03.02.2023

Kolejnym elementem który wymagał dopieszczenia był ułamany element przytrzymujący poszycie dachu. Taka mała część wsuwana w środkowy wózek.  Jest ich w sumie cztery sztuki, na każdy wózek po jednej.
[Obrazek: be1894ead585.jpg]


RE: Dach roadstera naprawa. - 1wojtek1 - 03.02.2023

Element ten często ulega uszkodzeniu, na szczęście można go wydrukować na drukarce 3D.  Miałem jedną sztukę ułamaną i zastąpiłem ją wydrukiem, pracuje nienagannie.
Ale zanim dotarłem do modelu 3D i wydrukowałem zapinkę to na szybko naprawiłem ułamany element. No i oczywiście z pomocą przyszła czarna  butelki od szamponu Smile . Może nie wygląda to jakoś super profesjonalnie ale robiło robotę.  Z plastiku wyciąłem kwadratowy język i powierciłem kilka otworów przez które przeciągnąłem cienką dratwę nasączoną klejem, zszyłem Hammer po prostu dwie plastikowe części. Trzymało się bardzo dobrze, otwierałem i zamykałem dach, robiło robotę.  Po kilku miesiącach wymieniałem ten element na taki ładny  Smile wydrukowany. Stary szyty na miarę trzymak zostawiłem sobie awaryjnie (na pamiątkę).
[Obrazek: d743444c8615.jpg]

Trzymak "szyty na miarę " zainstalowany na środkowym wózku.

[Obrazek: b2af92d40bda.jpg]


RE: Dach roadstera naprawa. - 1wojtek1 - 06.02.2023

Po wyczyszczeniu wszystkich wyjętych elementów dachu, przyszedł czas na zasadniczy napęd. Czyli silnik z cięgnami i prowadnicami.  Nie sposób było tego doczyścić zamontowanego na aucie, wszystko by się upaprało smarem. Miejsca na akcje serwisową z racji, wielkości auta też nie za wiele postanowiłem zdjąć cały napęd dachu z prowadnicami. Operacja dosyć prosta jak to w smarcie wystarczy rozebrać pół samochodu Smile
[Obrazek: 5ca11096b3b1.jpg]


RE: Dach roadstera naprawa. - 1wojtek1 - 06.02.2023

Mechanizm po wyjęciu wyglądał jak nowy. Kilka miejsc lekko przybrudzonych nalotem, no i cały upaprany smarem. Widać że poprzedni właściciel wyznawał słuszną zasadę „kto smaruje ten jedzie”. Może to i lepiej niż miał by być pordzewiały. 

[Obrazek: efe154778918.jpg]


RE: Dach roadstera naprawa. - 1wojtek1 - 06.02.2023

Po odkręceniu silnika który trzyma się na trzech śrubach wnętrze już nie wyglądało tak ładnie. Zaschnięty smar i resztki włókna użytego do konstrukcji linek napędzających dach, wszystko się kręciło ale lekko nie miało. Tutaj jak widać nowy smar nie docierał.

[Obrazek: 4455004f6c18.jpg]


RE: Dach roadstera naprawa. - 1wojtek1 - 06.02.2023

Skoro miałem już wymontowany silnik to przy okazji zrobiłem mu przegląd, zmieniłem smar w przekładni ślimakowej i wyczyściłem komutator, szczotki były praktycznie jak nowe więc wróciły na miejsce.
[Obrazek: 44e59056ed3a.jpg]


RE: Dach roadstera naprawa. - 1wojtek1 - 06.02.2023

Cały napęd został rozkręcony na części pierwsze i wyczyszczony. Ciekawe kto to wszystko teraz bez młotka Hammer  poskłada.
[Obrazek: d678066d4e6a.jpg]


RE: Dach roadstera naprawa. - 1wojtek1 - 08.02.2023

Przyszedł czas na część materiałową. Już na pierwszy rzut oka widać, że poszycie odkleiło się od prowadnic i ktoś próbował to naprawiać czymś w rodzaju taśmy dwustronnej. Taśma pewnie trzymała przez pierwsze kilka złożeń (aby sprzedać ). Potem dach podczas składania układał się w fale Dunaju bez składu i ładu. Żeby prawidłowo złożyć dach i żeby się zmieścił za zagłówkami trzeba było jednocześnie elektrycznie składać dach i układać go ręcznie.  
[Obrazek: db639ae69b46.jpg]


RE: Dach roadstera naprawa. - 1wojtek1 - 08.02.2023

Na tym zdjęciu widać to dokładnie, że taśma to kiepski pomysł. Oryginalne klejenia a raczej zgrzewy też puściły. Z tym, że taśma wygląda na w miarę nową a dach jest dorosły Smile 
[Obrazek: fd9919f5276f.jpg]


RE: Dach roadstera naprawa. - 1wojtek1 - 08.02.2023

Według mojego rozpoznania poszycie dachu nie jest klejone, tylko zgrzewane. Świadczą o tym kruszące się resztki plastikowej białej taśmy której użyto jako spoiwa. Taśma jest umieszczana pomiędzy warstwami materiału które mają być połączone i punktowo zgrzewana. Materiał nie jest bezpośrednio mocowany do metalowych pałąków wspierających środkową część dachu. Tutaj widać (elastyczny) element pośredniczący który jest (a raczej powinien być)  zgrzany z poszyciem i dopiero wsunięty w metalowe pałąki podtrzymujące dach.  

[Obrazek: 03bb1b32acc0.jpg]


Menu