smartklub.pl
450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Smart - rady i porady (http://smartklub.pl/f-smart-rady-i-porady--54)
+--- Dział: Model 450 - smart fortwo (http://smartklub.pl/f-model-450-smart-fortwo--66)
+---- Dział: Technika (http://smartklub.pl/f-technika--88)
+---- Wątek: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja (/t-450-wymiana-oleju-ile-jaki-olej-dyskusja--931)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35


Odpowiedź: Wymiana oleju - co myslicie o ... - kamiloo98 - 03.03.2011

Odsysarka by się przydała, do wyciągnięcia oleju


Odpowiedź: Wymiana oleju - co myslicie o ... - mouzes - 03.03.2011

no już po Smile

miałem dostęp do odsysarki więc dałem radę.

Reszta spadła filtrem Smile

filtr 14 zł knecht-a

olej castrol magnatec półsyntetyk do benzyn 10w40 za 22 zł/litr (o dziwo w opakowaniach jenolitrowych wyszło dużo taniej niż w bańce 4l ...

jeszcze tylko filtr powietrza muszę zmienić, ale będę miał go dopiero jutro, bo w hurtowni nie mieli :/


Odpowiedź: Wymiana oleju - co myslicie o ... - rogas - 03.03.2011

Jeśli chodzi o olej to ja osobiście polecam Fuchs Titan CFE MC 10W40 4L (cena koło 110 zł za opakowanie 4l) używam go w innych autach niż smart i naprawde jestem zadowolny to olej dodatkiem dwusiarczku molibdenu. Do smartka nie wiem czy nie zaleje jednak marki Motul zachęcem również do szukania i kupowania oleji firm które nie są tak znane jak Mobil itp mocono reklamowanych ale są lepsze i najważniejsze nie sa podrabiane ...


Odpowiedź: Wymiana oleju - co myslicie o ... - mouzes - 04.03.2011

no teraz to jużza późno ... następna wymiana za jakieś 15 tysiecy, to pomyślę Smile


Odpowiedź: Wymiana oleju - co myslicie o ... - smart452 - 18.03.2011

Witam,

ważniejsze od klasy lepkości jest dopuszczenie przez producenta silnika danego oleju dla modelu silnika.
Oleje które posiadają takie dopuszczenie producenta są przez niego testowane.
Takie dopuszczenie jest zawsze drukowane na naklejkach butelek czy baniek z olejem.
Ponieważ silniki smarta to Mercedesy (wyjątki to modele benyznowe 451 i wszystkie 454), to oleje do silników smarta powinny spełniac dopuszczenie mercedesa MB 229.3, MB 229.31, MB 229.5 lub MB 229.51 (31 i 51 to dla silników z DPF-em - filterem cząstek stałych od modelu 2006).
Ja polecam i stosuję do cdi z DPF Liqui Moly Top Tec 4100 5W-40, a do pozostałych benzyniaków i cdi bez DPF Liqui Moly Leichtlauf High Tech 5W-40.
Teoretycznie można na nich osiągnąc większe przebiegi niż 10tkm ale ze względu na małą pojemność układu olejowego smarta i słaby filtr nie jest to wskazane.
A i lepkość 5W-40 jest dość dobrze dopasowana do naszej strefy klimatycznej.

pozdrawiam
smart452


Re: Wymiana oleju - PKO - 27.03.2011

[temat przeniesiony]

Witam wszystkich
Właśnie zakupiłem samrta forfour z silnikiem 1,5 cdi 95 KM z 2005 roku
mam pytanie jaki olej jest zalecany do tego silnika?
i czy ma ktoś może instrukcję obsługi ?
pozdr

skrzyppek
Adept



Jest gdzieś w poscie ktoś wstawiał poczekaj znajdziemy i o oleju PKO znajdzie

lysy13
Pasjonat


Odpowiedź: Wymiana oleju - SMARTUŚ - 29.03.2011

Czy może mi ktoś podpowiedzieć jaki olej nalać do silnika DCi z przebiegiem 140 000 km????


Odpowiedź: Wymiana oleju - Voytheck - 30.03.2011

Przy moim teoretycznym przebiegu (117000km) nalałem Mobil 1 Turbo Diesel 0W40 (taki jest zalecany jak mi się wydaje - przynajmniej tak jest napisane w instrukcji i spotkałem się na stronach z instrukcjami do Smarta.


Odpowiedź: Wymiana oleju - Gość - 31.03.2011

Może komuś się przyda mój patent na wymianę oleju. Potrzebna rurka plastikowa z 60 cm(np z OBI)o średnicy wchodzącej do szyjki bagnetu i największa z możliwych strzykawek jednorazowych z apteki - ok 4zł. Z ciepłego silnika odsysamy olej do np słoika , w zależności od wielkości strzykawki to paręnaście zassań ale idzie bardzo szybko i łatwo. Warto przednimi kołami wjechać na np cegły by były wyżej- więcej zassamy. Potem wymiana filtra i nalewamy nowy olej. Uwaga : NIE PRZELAĆ bo lista strat może być długa. Fajnym patentem jest zastosowanie przejściówki zamiast orginalnego filtra i nakręcenie typowego większego filtra samochodowego - dużo lepszego, zwłaszcza dla diesla, niestety przejsćówki nie spotkałem w Polsce.


Odpowiedź: Wymiana oleju - SMARTUŚ - 04.04.2011

Dziś się uwiozłem na zakupy do swojego Smartka.

Najbardziej interesowało mnie zastosowanie oleju do silnika - zrobiłem sobie rekonesans po warsztatach (łącznie z szybkimi serwisami) - odwiedziłem ich około 10 sztuk i troszkę podzwoniłem. Zawsze zadawałem pytanie - co nalać do Smartka - zazwyczaj odpowiedź była jedna ELF EXCELLIUM LDX 5W40. (chyba kilku tyko mówiło, że Mobil1 (bo je mieli w bekach)

Główna argumentacja - to, że ten olej nie zostawia nagarów i silnik lepszą ma żywotność.


Mam prośbę - czy może mi ktoś powiedzieć jaka średnica rurki najlepiej pasuje zarazem do strzykawki (duuuużej) jak i do otworu po bagnecie do mierzenia oleju?????

Może jakaś fotka odnośnie własnej konstrukcji????
Poproszę.


Menu