smartklub.pl
450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Smart - rady i porady (http://smartklub.pl/f-smart-rady-i-porady--54)
+--- Dział: Model 450 - smart fortwo (http://smartklub.pl/f-model-450-smart-fortwo--66)
+---- Dział: Technika (http://smartklub.pl/f-technika--88)
+---- Wątek: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja (/t-450-wymiana-oleju-ile-jaki-olej-dyskusja--931)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35


Odpowiedź: Wymiana oleju - SMARTUŚ - 06.04.2011

Przepraszam, że jestem upierdliwy - jednak to jest moja wada - dociekam, szukam, dochodzę do sedna sprawy. Na ten temat już coś wie nasz kolega PKO - zamęczam go głupimi pytaniami.

Co do oleju - to wczoraj w rozmowie z Mercedesem (zarówno tam gdzie robią Smarta, jak i od ciężarówek) dowiedziałem się ,że nie ma praktycznie znaczenia jaki olej używam - ważnymi jest przestrzeganie kilku zasad - po zmianie oleju i następnych zmianach stosować ten sam olej (nie zmieniać za często), stosować tą samą rozpiętość lepkości, w niektórych przypadkach - zmiana oleju wychodzi na dobre.
Oleje które są sprzedawane w Europie - mają wszelkie wymagania, certyfikaty. Osobiście uważam, że trzymając się pewnych zasad - każdy olej jest dobry. Troszkę się etykietyzuje niektóre oleje - dając im złą opinię - jednak to jest chyba nasze uprzedzenia. Tak samo jak niektórzy uważają, że samochody z Francji - np: Renault - to słabe i nic nie warte samochody - powiem tak - ja i szwagier kupił Renault Thalia (w tym samym czasie odbierane z salonu) - on stoi na warsztacie i czeka na mechanika, a ja jeżdżę bez najmniejszego problemu i mam przejechane od niego po ponad 30 tyś więcej. On wciska pedał do końca i jest mistrzem skrzyżowań - ja natomiast jak emeryt.
Tak więc - przyjmując płytką filozofię - każdy olej jest dobry jeśli umie się trzymać kilku zasad (może i innych których nie wymieniłem).

Moja rozmowa z Mercedesem odnośnie olejów nie tylko była skupiona na tym temacie - nie omieszkałem zapytać się o płyn chłodzący - zapytałem się o ten kolor - ich zielony a inny np. czerwony firmy ELF. Odpowiedź była jedna - nie ma znaczenia co Pan nalejesz, wszystkie są takie same i mają takie same składniki a barwnik jest tylko dla przewrażliwionych klientów. Nie ma płynów złych (mowa o firmowych) - wszyscy mają te same składniki i może odbiegać niewielką ilością (proporcją) poszczególnych składników.
Proszę zwrócić uwagę na to co leje facet na jednej ze stron z których się posiłkujemy - kolorek - czerwony Smile
http://www.fq101.co.uk/how-to-guides/fortwo-450/servicing/117-replacing-the-coolant.html
Tak samo - proszę zauważyć co leje facet do skrzyni biegów - AQM (Dexron II) - http://www.fq101.co.uk/how-to-guides/fortwo-450/servicing/125-changing-the-gearbox-oil.html


Odpowiedź: Wymiana oleju - Felix - 09.04.2011

Witam
Dzisiaj zmienialem olej w swoim nowym nabytku i jestem zalamany tak brudny to dawno nie bylem. Zrobilem sobie odsysarke z metalowej banki oskurzacza i przewodu paliwowego.
Dodatkowo odessalem jeszcze troche oleju strzykawa do napelniania.Przod podniesiony na maksa wyzszych podpor juz nie mialem. Ale nie wyciaglo wszystkiego, zostalo okolo 0,7 Ltr. Po krutkim namysle doszedlem do wniosku ze lepiej kupic jakis korek spustowy oleju dospawac do miski olejowej nakretke wywiercic otwor i zrobic to tak jak trzeba a nie jakies odsysanie. Czy ktos dorabial korek i moze sie podzielic uwagami. Z góry dzieki za odpowiedz. pozdrawiam


Odpowiedź: Wymiana oleju - Domowy - 09.04.2011

Nie wiem ile kosztuje godzina Twojej pracy, ale coś mi się wydaje że jakby tak odessać w warsztacie, nalać swój, albo ich ale dobry!!! To może wyjdzie taniej, a na pewno szybciej. Zaoszczędzony czas ja np. poświęcam na poprawę komfortu jazdy czyli porządek w autku.


Odpowiedź: Wymiana oleju - SMARTUŚ - 09.04.2011

Ja, natomiast kupiłem odsysarkę za 59 PLN w Nortauto - i poszło bez problemu. Zawsze jest pytanie - czy coś zostało - jednak to można tak mniej więcej zmierzyć.
Można też do przewodu wsadzić kawał metalowej rurki - powinno dość do samego końca i wtedy próbować.

Oby nawiercić korek do miski olejowej - trzeba ją zdjąć i dopiero się z tym pobawić. Nie zdejmując jej narobisz sobie opiłków które mogą dostać się do silnika - efekt wiadomy. :(


Odpowiedź: Wymiana oleju - Voytheck - 09.04.2011

Mam kilka pytań do Ciebie Falix, a później będę miał kilka porad ponieważ jestem świeżo po wymianie oleju.
1. Jaki masz silnik - czyżby CDi?
2. Ile odessałeś oleju?
2. Czy wysysałeś tylko z miski olejowej czy też wężyk miałeś podczas odsysania wyciągnięty powyżej miski o ok. 7 cm?

Jeśli korek spustowy chciałbyś mieć w misce olejowej to proszę poszukaj na ebay.de widziałem tam kilku sprzedawców, którzy oferowali miski z korkami.
Co do koloru oleju to jeśli masz diesla to czarny kolor oleju jest naturalny. Dziwłem się że Mercedes nie zrobił korka spustowego oleju. Ale po tym jak odsysałem olej już wiedziałem czemu tak jest. Otóż po wyssaniu z miski podciągnąłem wężyk o kilka centymetrów do góry i odessałem jeszcze ok. 1 l z okolic wału korbowego (tak myślę). Przy korku zapewne nie byłoby możliwie spuszczenie całego oleju. A jeżeli koniecznie chcesz mieć korek to jednym ze sposobów jest odkręcenie miski, wywiercenie otworu wspawanie korka np. z Malucha. Pamiętaj tylko żeby określić najniższy punkt w misce i tam właśnie go wstawić.
Pozdr.
Voytheck


Odpowiedź: Wymiana oleju - ŁYSY13 - 10.04.2011

Siemka ja mam tak ztobiony i 3 smarty Kazik Sławek Caro13 jest ok prawie 2 lata


Odpowiedź: Wymiana oleju - Felix - 10.04.2011

Czolem
Wlasnie o takie cos mi chodzilo.
Powiedz mi jeszcze czy wylewa sie caly olej z silnika ???


Odpowiedź: Wymiana oleju - smart452 - 10.04.2011

Ciekawy wątek, z wymiany oleju zrobił się "Wymiana miski olejowej".
Temat miski olejowej z korkiemi był juz wiele razy maglowany na niemieckich i nie tylko forach. Moim zdaniem takie przeróbki niewiele dają miska olejowa smarta jest płaska i nie ma w zasadzie najniższego punktu gdzie można by zainstalować korek spustowy. Została skonstruowana do "odsysania" oleju.
Ja osobiscie polecam pompę firmy Pela przeznaczoną do odsysania olejów w silnikach, w których jest utrudniony dostęp do miski olejowej. Tu angielskojęzyczna strona producenta KLIK
A tu można ją kupić KLIK.
Odessać można "do dna", sztywna zbrojona końcówka do odsysania wchodzi rurką bagnetu dokładnie w róg miski olejowej, w który można "zapędzić" resztki oleju unosząc lekko na lewarku lewy tył samochodu.
Dodatkową zaletą takiej pompy jest możliwość odessania częściowego (trudno jest częściowo spuścić olej przez korek) i dokładne ustalenie poziomu oleju w silniku.
Dla zwolenników korków spustowych alternatywą może być nowość - miska olejowa z tworzywa do zamówienia bezpośrednio u producenta TUTAJ, lub zestaw do samodzielnego montażu korka spustowego bez spawania (podczas spawania miska może sie spaczyć) u tego samego producenta TUTAJ.

pozdrawiam
smart452


Odpowiedź: Wymiana oleju - ŁYSY13 - 10.04.2011

Tak cały lewarek i troszke podnosimy i wszystko co do kropelki


Odpowiedź: Wymiana oleju - Felix - 11.04.2011

Bylem dzisiaj w norauto korki sa po 8 PLN, nakretke jakas ze stali nierdzewki, migomat stoi bezuzytecznie w kącie. To bedzie 30 min roboty.


Menu