smartklub.pl
Zmiana dostawcy energii elektrycznej - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Varia i wszystko jasne - W Naszym Klubie (http://smartklub.pl/f-varia-i-wszystko-jasne-w-naszym-klubie--52)
+--- Dział: Varia - Hyde Park (http://smartklub.pl/f-varia-hyde-park--60)
+--- Wątek: Zmiana dostawcy energii elektrycznej (/t-zmiana-dostawcy-energii-elektrycznej--11869)



Zmiana dostawcy energii elektrycznej - obwd-crash - 05.03.2014

Czy ktoś przerabiał już temat zmiany dostawcy energii elektrycznej dla potrzeb prywatnych a nie firmowych, zwłaszcza faktycznej opłacalności ekonomicznej tego "zabiegu" ?

Jeżeli tak, to jakie są doświadczenia z tym związane i na co ewentualnie bardzo uważać ?


RE: Zmiana dostawcy energii elektrycznej - Nestor - 05.03.2014

Przerabiałem temat 2 lata temu.
Jeśli dzwoniła do Ciebie miła pani i obiecywała umowę z gwarancją najniższej ceny na rynku, to odpuść sobie.
Już nie pamiętam dokładnie szczegułów umowy, a tam był problem, i w końcu z nią nie podpisałem. Za to znalazłem na innych forach przygody ludzi jakie z tym mieli. Niewielu było zadowolonych.
Przełamanie monopolu to teoria.


RE: Zmiana dostawcy energii elektrycznej - LAZY. - 05.03.2014

Olać innych dostawców niż np. ENERGA na pomorzu, ostatnio też chodził ankieter z firmy XXX, zbiorca umów po domach i cuda obiecywał. Dodatkowo jeżeli chcemy zaoszczędzić 3zł miesięcznie- około 2% oszczędności to lepiej nie rezygnować przed czasem, bo za każdy miesiąc płacimy karę od daty rezygnacji do daty końca umowy- czyli coś koło 20-30zł za każdy miesiąc. Olałem takie oszczędności i wolę brać prąd bez pośredników.


RE: Zmiana dostawcy energii elektrycznej - promyk - 06.03.2014

Wolny rynek energii elektrycznej w Polsce to nadal fikcja. Nie dajcie się zwodzić tanimi chwytami marketingowymi. Też przerabiałem temat na własnej skórze. Przeczytajcie uważnie Wasz rachunek za energię i ustalcie starannie jego składniki. Wtedy wszystko będzie jasne. Podstawa to ustalić jaka jest opłata za faktyczne zużycie kWh a jakie opłaty są za przesył. Przesył to nadal monopol zakładu energetycznego który obsługuje Wasz rejon. Do tego składnika faktury wkłada się wszystkie koszty jakie ponosi dostawca z podwyżkami dla pracowników, dziwnymi premiami. różnymi nagrodami, marketingiem sponsoringiem i niegospodarnością zakładu. Na to nie macie wpływu zmieniając dostawcę. Jest kwestią czasu kiedy UE wymusi na Polsce zasady które obowiązują w krajach gdzie problemy energetyczne i ochronę środowiska traktuje się poważnie. Jeżeli obecnie zbudujesz za własne pieniądze wiatrak w Polsce albo elektrownię solarną i chcesz zsynchronizować swoją inwestycję z siecią krajową (bo masz nadmiar energii i nie chcesz kosztownych i mało sprawnych akumulatorów) to PAŃSTWO od Ciebie kupi 1 kwh za cenę o połowę mniejszą od tej po jakiej się z Tobą rozlicza, po której sprzedaje. To jest chore. W kraju gdzie energetyka oparta jest na węglu i dużych karach za emisję CO2 do atmosfery, rozwiązanie problemów energetycznych bez udziału pieniędzy nawet drobnych inwestorów w niewielkie instalacje nie jest możliwe. To już świat przerabiał. Ja czekam na wsparcie rządu a wtedy zainwestuję. Póki co to kupiłem w Lidl-u taki miernik zużycia energii za 20 zł.Wyskalowałem miernik według cen z PGE Pruszków. Tym miernikiem ustaliłem, które urządzenia w domu pobierają najwięcej energii. Kupiłem wyłączniki czasowe, ruchowe, zmierzchowe, żarówki ledowe i nowe telewizory w klasie AA po zmianie sygnału TV z analogowego na cyfrowy. Rachunki za energię spadły o połowę. I to jest prawdziwa wymierna oszczędność. Od 2001 roku mam i użytkuję 16 metrową instalację solarną o mocy 8 KW w pełnym słońcu która daje ciepłą wodę, wspomaga instalację CO a latem grzeje basen. Od 5 lat ogrzewam dom pompą ciepła a jak jest taka zima jak teraz to palę w kominku bo lubię. Zainteresowanych zapraszam do siebie. Wszystko pokażę przedstawię faktury. Oszczędzanie energii to mój konik od ukończenia studiów. Pozdrawiam promyk.Beer


RE: Zmiana dostawcy energii elektrycznej - obwd-crash - 06.03.2014

Też mam solary i pompę ciepła. Roczne zużycie energii elektrycznej na poziomie 11÷12 MWh. Na etapie budowy domu większość żarówek to "energooszczędne" a niewielka część ledowe.
Daleko nam do krajów "starej" Unii, gdzie za zgłoszenie samej chęci wykorzystania do ogrzewania urządzenia jakim jest pompa ciepła lub solary dostaje się ofertę dotacji rzędu 50%. Dodatkowo np. w nocy dostawca energii płaci za nią sam, czyli mamy ją za darmo w tym czasie (RWE).
Wg kalkulatora na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki zmiana operatora mogłaby dać około 1700zł oszczędności, ale ten kto stworzył ten kalkulator chyba nie bardzo miał pojęcie o podziale na energię i dystrybucję w kosztach zakupu prądu.
Wg stawek innego dostawcy cena energii w taryfie G12W spadną o około 0,55 grosza/KWh dla taryfy "dziennej" i około 5,5 grosza/kWh dla taryfy "nocnej". Podział poboru energii mam w proporcji taryf 60% "nocna" i 40% "dzienna". Co wg przeliczenia dla tego dystrybutora energii dałoby rocznie około 500zł oszczędności. Wg projektu umowy zapewniają cenę nie niższą od dotychczasowego dostawcy, jeżeli tamten zmieni cenę na niższą od ich.


RE: Zmiana dostawcy energii elektrycznej - Gal - 03.06.2014

Różnice nie są duże, natomiast nie we wszystkich miastach są tradycyjne biura obsługi klienta
http://zaklad.energetyczny.w.interia.pl/


Menu