smartklub.pl
[454] Błąd adaptacji skrzyni biegów - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Smart - rady i porady (http://smartklub.pl/f-smart-rady-i-porady--54)
+--- Dział: Model 454 - smart forfour (http://smartklub.pl/f-model-454-smart-forfour--69)
+---- Dział: Technika (http://smartklub.pl/f-technika--97)
+---- Wątek: [454] Błąd adaptacji skrzyni biegów (/t-454-blad-adaptacji-skrzyni-biegow--20932)



Błąd adaptacji skrzyni biegów - krecio - 31.08.2023

Witam, oddałem do mechanika mojego smarta na wymianę skrzyni biegów, wszystko jest dobrze ustawione a mimo to skrzynia odrzuca próby adaptacji, trzy różne komputery były testowane i nawet na oryginalnym - Star Diagnoza, adaptacja nie chciała się zrobić, poproszę porady co możemy zrobić dalej, w załączniku dodałem zdjęcie do czego się zastosowaliśmy podczas ustawiania skrzyni biegów. Pacjent to Smart 454 1.3 2004r


Błąd adaptacji skrzyni biegów - Kanapa - 31.08.2023

Wymieniłeś samo sprzęgło czy skrzynię ze sprzęgłem?


RE: Błąd adaptacji skrzyni biegów - krecio - 31.08.2023

(31.08.2023, 19:04)Kanapa napisał(a): Wymieniłeś samo sprzęgło czy skrzynię ze sprzęgłem?

skrzynię plus sprzęgło


RE: Błąd adaptacji skrzyni biegów - Mart_000 - 04.09.2023

Kolego, robiłem z tego doktorat...

Warunkiem koniecznym aby skrzynia biegów poprawnie się adaptowała jest poprawne działanie siłownika sprzęgła i nastawnika biegów. Sama skrzynia wydaje się być pancerna, tam niemal nie ma się co zepsuć. Wysprzęglik i nastawnik to co innego. Wysprzprzęglik jest siłownikiem napędzanym silnikiem elektrycznym na którym zamontowany jest enkoder zliczający obroty silnika. Ten silnik napędza tłoczysko za pomocą zębatki o skośnych zębach. Na wale silnika jest ona stalowa, ale współpracuje z plastikowymi zębami z drugiej strony. Problem może być typowo mechaniczny - np. wyłamane zęby, wyrobione łożyskowanie silnika, albo elektryczny - niesprawny silnik albo enkoder. Enkoder to pierścień magnetyczny na wale silnika, na którym jest określona ilość biegunów magnetycznych. Ich przemieszczenie śledzą malutkie halotrony. O ile halotrony są trwałe, to niestety te magnetyczne pierścienie pękają. Pojawia się wtedy 'dodatkowa' para biegunów w miejscu pęknięcia i wszystko bierze w łeb, bo na określoną ilość impulsów sterownik obraca silnikiem o nieprawidłowy kąt...
Podobnie z nastawnikiem biegów - składa się z dwóch silników i enkoderów, mechanicznie niemal niezniszczalny, ale także pękają pierścienie przez co biegi mogą być nastawione błędnie.
I wreszcie w skrzyni jest jeszcze czujnik kąta obrotu wałków nastawczych, którymi poruszają silniki nastawnika. O ile się dobrze orientuję ten właśnie czujnik gra kluczową rolę w procesie adaptacji. Czujnik składa się z dwóch potencjometrów, po odczycie rezystancji sterownik skrzyni określa kąt pod którym znajduje się dany wałek. I teraz jeśli podczas adaptacji po obrocie wałka nastawczego o określoną ilość impulsów z enkodera kąt (rezystancja) jest niewłaściwy, to adaptacja melduje niepowodzenie w zasadzie bez żadnych dalszych komunikatów. Diagnostyka polega na wymontowaniu czujnika i przemierzeniu czy obie linie rezystancyjne mają przejście i czy opór zmienia się w sposób ciągły i proporcjonalny do kąta obrotu. Generalnie trochę zabawy. Te czujniki uszkadzają się - pęka płytka laminatu na której naniesione są ścieżki. Mnie się udało mój czujnik naprawić, ale to zabawa dla majsterkowicza.
Jak z tego wybrnąć? Jeśli wysprzęglik i nastawnik są sprawne i tylko czujnik blokuje adaptację, to można pożyczyć od kogoś zaprzyjaźnionego sprawny czujnik i za jego pomocą wykonać adaptację. Przy demontażu i montażu czujnika w jednym i drugim aucie dobrze jest odpiąć aku, bo nie mam pewności czy obecność czujnika nie jest monitorowana przez sterownik i po wykryciu jego braku nie będzie wymagał adaptacji skrzyni, co podważałoby sens całej operacji...
Niestety nowy czujnik jest już chyba niedostępny a jeśli nawet się go znajdzie to będzie kosztował furmankę pieniędzy...

powodzenia
M.


Błąd adaptacji skrzyni biegów - Kanapa - 04.09.2023

Najgorsze jest to że StarDiagnose nie weryfikuje takich błędów i naprawdę trzeba się doktoryzować.
Znamy kilka przypadkow że zdesperowani właściciel przerobili sobie auta na manualne.
Tak z ciekawości - czesci ze fortwo 451 nie będą pasować?
W sumie skrzynia jest praktycznie ta sama.


Menu