smartklub.pl
450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - Wersja do druku

+- smartklub.pl (http://smartklub.pl)
+-- Dział: Smart - rady i porady (http://smartklub.pl/f-smart-rady-i-porady--54)
+--- Dział: Model 450 - smart fortwo (http://smartklub.pl/f-model-450-smart-fortwo--66)
+---- Dział: Technika (http://smartklub.pl/f-technika--88)
+---- Wątek: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja (/t-450-wymiana-oleju-ile-jaki-olej-dyskusja--931)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35


RE: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - KrupeK - 23.04.2016

Mam do Was pytanie czeka mnie wymiana oleju obecnie zalany przez poprzedniego właściciela jest jakiś olej półsyntetyczny z Harta i wygląda jak te w dieslu czyli czarny zastanawiam się nad tymi
http://www.petrostar.pl/oleje/oleje_samochodowe/millers_oils/energy_efficient/millers_oils_ee_semi_synthetic_10w40_5l,p371945119
http://www.petrostar.pl/oleje/oleje_samochodowe/mercedesbenz/mercedes_5w30_mb_22951_5l_olej_serwisowy,p899754141

Bardziej przemawia do mnie Millers polecano mi go i w internecie również nic złego o nim nie piszą z drugiej strony jest olej Mersedesa tylko co to za olej? żeby nie okazało się że zapłaciłem 150zł za Mobila wartego 50zł Smile którego wybrać?


RE: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - obwd-crash - 24.04.2016

Ja używam we wszystkich swoich autach wyszczególnionych obok, olej GM Dexos 2 - syntetyk 5W/30 cena za 5l z przesyłką około 85 złotych (używałem też w Citroen Xsara II 2.0 HDi 109KM i Renault Clio II 1.5 dCi 65KM).


RE: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - TomekBomek - 04.09.2016

(24.04.2016, 10:47)obwd-crash napisał(a): Ja używam we wszystkich swoich autach wyszczególnionych obok, olej GM Dexos 2 - syntetyk 5W/30 cena za 5l z przesyłką około 85 złotych (używałem też w Citroen Xsara II 2.0 HDi 109KM i Renault Clio II 1.5 dCi 65KM).

Dzisiaj też zakupiłem  6 l tego oleju plus 2x filtr oleju i 2x filtr powietrza . Zapłaciłem za to 217zł z wysyłką . Wyszło mnie to o połowę taniej niż zakup castrola z jednym filtrem oleju i powietrza. Jeśli ten olej faktycznie spełnia normę MB 229.51, to moim zdaniem, zakup droższych olejów , mija się z celem. Oczywiście zakładam wymianę oleju max co 10 000km i nie katowanie silnika.


RE: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - Lolek - 04.09.2016

Wiesiu leje ten olej do cdi, a tam można wlać nawet spożywczy z biedronki i też się nic nie stanie. Ty potrzebujesz do benzyniaka a tam prawdopodobieństwo zerwania filmu olejowego jest znacznie większe. Gdybym miał wybierać olej do benzyny to skłaniałbym się do Motula, jest rekomendowany do większości motocykli wyczynowych a wolumen sprzedaży nie jest atrakcyjny dla podrabiaczy. Kupując np. Mobila z internetu masz 90% szansy na zakup podłej podróbki. Pozdrawiam. L


RE: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - TomekBomek - 09.09.2016

Mam pytanie do kierowców swoich smartów CDI co zalali silnik olejem GM Dexos 2 5w30. Czy zauważyliscie głośniejszą prace silnika? Wczeszniej miałem castrol edge 5w30 i Żona stwierdziła że po wymiane tak jakby glośniej chodzi na wolnych obrotach. Martwić się tym?


RE: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - obwd-crash - 09.09.2016

Nie zauważyłem tego, a nie wiem czym był zalany każdy z silników gdy kupowałem dane auto.
Pomarańcza (55) przeleciała na tym oleju przez 5 lat ponad 160kkm i żadnych negatywnych objawów - od wymiany do wymiany co 10kkm.


RE: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - TomekBomek - 09.09.2016

To mnie uspokoiłeś. Porównałem specyfikację obydwu olejów, po za ceną nie znalazłem różnicy, więc jak nie mam/ miałem podróby (bo podobno tylko markowe oleje się podrabia) to wszystko powinno być ok.


RE: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - chrisz1796 - 28.01.2017

Z mojej historii o doświadczenia olejowego polecam Valvoline.
Do smarta żony leję 5W30.
W moim XJ40 był Platinum 10w40 i zmienię go na Valvoline MaxLife 10W40. Dlaczego xxW40? U mnie wygląda na to, że nic w silniku nie było grzebane przez 24 lata i nie chcę się oszukiwać, że mam uszczelnienia w stanie fabrycznem. Czas swoje zrobił.

Ale do rzeczy, podam konkretny przykład. pArę lat temu w jednym z Chrysler Sebring'ów które miałem wystąpił problem z ciśnieniem oleju. W teorii zalany 5W30, zmiana oleju na nowy - jakiś chyba mobil 5w30 - nadal problem z ciśnieniem (0,8 bara).
Szybko zmiana na 10w40 jakiś typu platinum lub inny nie drogi - nadal ciśnienie 0.8 bara - jest zima, ale po krótkim rozgrzaniu ciśnienie 0,8 bara (wskaźnik ciśnienia zadomowił się w kokpicie.) Cóż trudna decyzja leję jakiegoś motodoktora i sprzedaję auto..
Motodoktor zalany (ale firmy lepszej - renomowanej-sporo droższy od motodoktora, nie pamiętam jakiej firmy) - przejechane 150 km i dupa, 0,8 bara. szybko zlewam to badziewie (na prawdę takie jakieś gęste) i zalewam MaxLife 5W30. Szok i nie dowierzanie - 1,3 bara. 5 miesięcy poźniej - czerwiec nadal 1,3 bara. Auto sprzedaję z informacją, że ja lałem taki właśnie olej i raczej polecam. Pół roku później mam info od nowego właściciela jak zmodyfikował auto -zero informacji o problemach z olejem.

Więc z mojego doświadczenia (popartego pomiarami) wybieram Valvoline.
A co do silnika, w smarcie żony to pytałem i mówił że jest ok.
Choć tak przy okazji wspominał, że zmieniłby niebawem właściciela

pozdro4all

ps nie mam nic wspólnego z Valvoline :P


RE: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - Lolek - 29.01.2017

Eksperyment fajny, tyle że niekompletny. Gdybyś jeszcze wrócił do któregoś z poprzednich olejów i znowu by było 0,8 to przewaga V... byłaby potwierdzona. Nie znam konstrukcyjnych założeń tamtego układu smarowania silnika ale myślę że jak w większości innych zastosowano w nim tzw. zawór upustowy. Dostał tam się jakiś paproch albo opiłek i część ciśnienia była tracona, szczeg. na wolnych obrotach, następnie przeszkoda wyplyneła i wszystko wróciło do normy. W układach z filtrowaniem szeregowym ten zawór wbudowany jest w filtr i zostaje wymieniony przy każdej wymianie filtra, może tu jest pies pogrzebany?


RE: 450 - Wymiana oleju, ile, jaki olej - dyskusja - Sulik - 17.09.2017

witam
Ja od wiosny do mojego smarka 700 t (107tyś) leję Motorex Power Synt SAE 10W/60 nie wiem czy to odpowiedni do tego silnika olej bo na co dzień zalewam go raczej do wyczynowych silników.


Menu