Zaloguj się do forum, aby móc korzystać ze wszystkich jego funkcji!

[450] Przekaźnik świateł z automatycznym włączaniem/wyłączaniem

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tryby wyświetlania wątku
[450] Przekaźnik świateł z automatycznym włączaniem/wyłączaniem
#4
 Johny_Bit 
(30.09.2020, 17:21)tim13 napisał(a): Może masz taką " płytkę" na pozbyciu.

Niestety nie. Można sobie taką zamówić np. w STALAND (prototypy.com) ale dla jednej sztuki będzie to nieoptymalne cenowo (jeśli jednak ktoś by chciał to mogę wrzucić tutaj gerbery do zamawiania). Ja dorzuciłem sobie jedną sztukę do jakiegoś innego zamówienia więc wyszła mnie kilka/kilkanaście zł (już nie pamiętam) +koszt elementów. Jeśli nie zależy Ci na czasie to mogę przy kolejnym projekcie dorzucić taką płytkę do zamówienia. Przekaźniki są 20A ale potrafią się nagrzać więc też nie wiem czy dla podniesienia żywotności nie lepiej było by użyć 40A przekaźników samochodowych.

(30.09.2020, 22:35)LAZY. napisał(a): Po co minusy cewek przekaźników lecą przez tranzystory?
Nie wystarczy dioda blokująca przy cewce?

Jak przełącznik świateł jest w pozycji zero to i tak prąd przez cewkę nie płynie.

Cewki nie mają polaryzacji więc nie ma czegoś takiego jak minus cewki.
Diody jak to nazwałeś blokujące służą do zwierania napięcia które powstaje w momencie wyłączenia przekaźnika (rozładowanie cewki przez samoindukcję) i mają za zadanie chronić tranzystory przed uszkodzeniem.
Tranzystory są tam po to aby stworzyć proste bramki logiczne. Zanik napięcia na PAD 3 powoduje zgaszenie świateł (bramki AND) a jedna bramka OR odpowiada za zaświecenie postojówek kiedy dźwignia jest na światłach postojowych ale na PAD 3 nie ma napięcia.
Bez tego nie było by możliwe włączenie świateł postojowych bez włączonego zapłonu co jest wymagane prawem.
Z kolei jeśli postojówki nie szły by przez przekaźnik to pozostawienie włączonych świateł mijania i wyłączenie zapłonu pozwoliło by płytce zgasić światła mijania ale postojówki pozostały by zaświecone.

(30.09.2020, 22:35)LAZY. napisał(a): Mi by się przydał zmodyfikowany sygnał z czujnika zamknięcia drzwi  do systemu domykania szyb, przy obecnym sygnale sterownik nie reaguje- może się pomyliłem, no ale raczej nie. Trzeba chyba jakiś bufor na tranzystorach zrobić żeby ten sygnał nieco podbić.

Napisz cos więcej. Jeśli masz multimetr to zmierz jakie jest napięcie na tej linii kiedy jest podłączona do sterownika szyb i kiedy nie jest podłączona.
Może napięcie jest prawidłowe ale wydajność prądowa zbyt niska i napięcie spada kiedy sterownik obciąży linię.
 Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Przekaźnik świateł z automatycznym włączaniem/wyłączaniem - przez Johny_Bit - 01.10.2020, 09:00

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [450] Automatyczny włącznik świateł JackWoj 23 13.890 02.10.2022, 11:19
Ostatni post: Neskor
  Dioda LED - sygnalizacja włączenia świateł SP7KH 0 3.328 15.10.2010, 06:21
Ostatni post: SP7KH



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości



Menu