Zaloguj się do forum, aby móc korzystać ze wszystkich jego funkcji!

#1
 Napisane przez rogas 

Wprowadzony system Car2go w 2009 ma zawitać do naszego kraju. Pierwszym miastem w którym będziemy mogli skorzystać z tego systemu będzie Warszawa. Jesteśmy ciekaw czy byli byście chętni do rejestracji i korzystania z tego rozwiązania komunikacyjnego.
   


Dla zainteresowanych polecamy artykuł Bogusława Korzeniowskiego - link

"Przemieszczanie się w aglomeracjach miejskich to duże wyzwanie. Wąskie drogi, zakorkowane ulice i utrudnienia parkowania sprawiają, iż dla zwiedzających miasto turystów i często przemieszczających się mieszkańców, idealnym rozwiązaniem są rowery, motorowery, albo… SMART-y

Taką propozycję zaoferował koncern Daimler, a wprowadzony w roku 2009 system car2go działa już w 23 miastach i obejmuje blisko 10 000 smartów (modele mają charakterystyczną, jednakową na całym świecie, szatę graficzną). Na początku lutego zakomunikowano, iż system zostanie uruchomiony w Warszawie.

Jak działa ten system?

Projekt car2go zakłada udostępnienie na terenie miasta ogólnie dostępnej floty samochodów Smart, które mogą być wynajmowane od ręki lub po wcześniejszej rezerwacji, użytkowane przez dowolnie długi okres, oraz – po zakończeniu użytkowania - pozostawiane na dowolnym miejscu parkingowym w obrębie miasta. Jedynym wymogiem uczestnictwa w wynajmowaniu pojazdów, jest przystąpienie do systemu car2go, jednorazowa rejestracja i wpłata 19 Euro (kwota zostaje wykorzystana w czasie późniejszego wynajmu). Po rejestracji klient otrzymuje elektroniczny chip (możemy go dołączyć np. do jego prawa jazdy, legitymacji itp ) i gdy „znajdzie wolnego smarta”, przytrzymuje chipa na wysokości czytnika umieszczonego za szybą auta, co pozwala na identyfikację użytkownika. Po pozytywnym sprawdzeniu przez centralę tożsamości osoby, następuje otwarcie pojazdu. Pożyczający otwiera wówczas pojazd, wsiada do niego wyciąga kluczyk schowany w schowku na rękawiczki i wprowadza swój indywidualny numer PIN aby odblokować immobiliser. Po przekręceniu kluczyka uruchamia silnik i może spokojnie jechać. Okres używania nie jest niczym ograniczony, a wynajem odbywa się spontanicznie w chwili gdy potrzebujemy środka transportu (np. w trakcie robienia zakupów, nagłej konieczności wyjazdu do innego punktu miasta, na dworzec itp.). Zakończenie użytkowania odbywa się po odłożeniu kluczyka do schowka wpisaniu dyspozycji o zakończeniu użytkowania (można bowiem pozostawić pojazd do dalszej eksploatacji) i zamknięciu, poprzez dotknięcie swym chipem czytnika na szybie przedniej.

Ile to kosztuje?

Projekt car2go jest także interesujący ze względu na przejrzysty system opłat. Nie opiera się on na przejechanym dystansie, lecz na czasie użytkowania rozliczanym co do minuty (podobnie jak w telefonach komórkowych). Naliczanie rozpoczyna się w chwili uruchomienia silnika, a kończy po zamknięciu drzwi pojazdu (chyba, że pozostaje on do naszej dyspozycji i „czeka na nas”, wtedy obliczany jest wynajem wg. innej taryfy). Przykładowo w Berlinie klient korzysta z usługi car2go za 29 Eurocentów za minutę, a w opłatę wliczone są wszystkie koszty związane z użytkowaniem samochodu, takie jak paliwo, ubezpieczenia i podatki (do pojazdu przypisana jest karta paliwowa). pojazdów. Klient płaci za faktyczne korzystanie z auta w formie miesięcznego rachunku. Zarejestrowanie do systemu jest związane z wpłatą 19 Euro. W ramach tego otrzymujemy 30 darmowych minut do wykorzystania w ciągu 2 miesięcy. Pierwsze skorzystanie z samochodu uruchamia system darmowych minut.
Prezentujący 3-go lutego zapowiedź rozszerzenia działalności systemu car3go o Warszawę Thomas Berrmann, w prywatnej rozmowie zdradził, iż „Projekt Warszawa” to początek ekspansji do Polski. Zamierzeniem firmy jest stworzenie floty modeli w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu

Bogusław Korzeniowski"


źródło: http://furora.tv/
 Odpowiedz

Komentarze

#2
 Gantz 
Oczywiście potwierdzam, że prace przygotowawcze trwają Smile
Jest duża szansa na to by car2go się pojawiło w Warszawie a później w innych dużych miastach.
Mam nadzieję, że władze miasta st. Warszawy dadzą zielone światło dla tego projektu bo nie jest to takie proste. Jest dużo spraw, które trzeba uzgodnić, pozwolenia, płatne parkowanie itd.
Będziemy kibicować i jak tylko będziemy mieli jakieś nowe wieści to będziemy Was informować.
życie jest po to, żeby spełniać swoje marzenia
 Odpowiedz
#3
 obwd-crash 
Cena dla Europy Zachodniej może jest OK, ale jak dla Nas 29 eurocentów za minutę to wychodzi prawie 75zł za godzinę !!! Za nieznacznie wyższą kwotę można mieć na cały dzień /24h/ auto z wypożyczalni, tylko tyle że trzeba je zatankować po jeździe.
Jak dla mnie, pomimo, że mieszkam na wsi pomysł ulicznych wypożyczalni rowerów jest bardziej sensowny, byle ceny były np. jak za Velib w Paryżu, 8€ za tygodniowy karnet a 60€ za całoroczny. No ale tam wypożyczalnie są prawie co 200÷300m.
Smart Fortwo 450 cdi 2000 rok, było 41KM jest 59KM
[Obrazek: icon1.png]
Mam go od 10-2011 i przebiegu 150 000 km, obecny przebieg ponad 400 000 km !!!!  Evil or very mad 
 Odpowiedz
#4
 Mariusz Sekuna 
Owszem, ale założeniem car2go nie jest wypożyczanie aut na godziny tylko na minuty. Bierzesz auto z ulicy w punkcie A i zostawiasz w punkcie B. Nie interesuje Cię żadne inne koszta prócz jazdy W normalnej wypożyczalni za każdym razem są formalności paliwo i branie/odstawianie auta w tym samym punkcie. Btw przy odpowiednim finansowaniu można mieć smarta już za 400 zł netto miesięcznie, ale to już jest zobowiązanie na kilka lat.
 OdpowiedzMenu