Zaloguj się do forum, aby móc korzystać ze wszystkich jego funkcji!

#1
 Napisane przez Kanapa 

Od soboty 800 zł za parkowanie "na kopercie". Inne mandaty też w górę
800 zł - tyle od soboty trzeba będzie zapłacić za parkowanie, bez koniecznych uprawnień, w miejscu dla niepełnosprawnych. Więcej zapłacą też ci kierowcy, którzy zignorują ograniczenia wjazdu pojazdów o określonej masie.

Rozporządzenie ws. wysokości grzywien za wybrane rodzaje wykroczeń, które weszło w sobotę w życie, ma dostosować przepisy dotyczące mandatów do zmian w prawie, które nastąpiły w 2014 r. Zwiększa też wysokość mandatów za część wykroczeń popełnianych przez kierowców.

Najważniejsze zmiany dotyczą kwestii związanych z parkowaniem w miejscach z zakazem lub w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Przykładowo kierowca, który zaparkuje na "kopercie" dla osób niepełnosprawnych i będzie się przy tym bezprawnie posługiwać kartą parkingową wystawioną dla osoby niepełnosprawnej, może dostać mandat w wysokości do 1000 zł. Za samo posługiwanie się w nieuprawniony sposób taką kartą grozi 300 zł mandatu, za parkowanie na "kopercie" lub miejscu zastrzeżonym - 800 zł.

Wzrasta też wysokość mandatów dla kierowców m.in. ciężarówek, którzy albo wjadą na ulicę z zakazem wjazdu dla ciężarówek lub złamią zakaz dotyczący wjazdu pojazdów o masie większej niż określona w zakazie. Dotąd można było za to wykroczenie dostać mandat w wysokości 350 zł, teraz będzie to 500 zł.


Motocyklista szalał na "zakopiance". Dostał 16 mandatów
Ustalona została również wysokość mandatów za brak "odblasków" - do 100 zł. Chodzi o obowiązek używania takich elementów, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym (chyba że jest to chodnik lub droga przeznaczona wyłącznie dla pieszych - PAP). Obowiązek taki wprowadziła pod koniec sierpnia nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Od soboty 100 zł za brak kasku ochronnego zapłacić będą musieli nie tylko motocykliści i motorowerzyści, ale też kierowcy czterokołowców, czyli m.in. quadów. Stuzłotowy mandat będą mogli też dostać za przewożenie pasażera bez kasku.

Taka sama kara grozi rodzicom, którzy bez uprawnień, będą przewozić dzieci coraz popularniejszym wózkiem rowerowym.

Uregulowane zostały też kwestie dotyczące mandatów dla nietrzeźwych rowerzystów. Wynika to ze zmiany w przepisach z października 2013 r., zgodnie z którymi "kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu" nie jest przestępstwem, a wykroczeniem.

Zgodnie z obowiązującym od soboty rozporządzeniem, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł; natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu. Podobne kary mają być stosowane w przypadku osób pod wpływem "środków działających podobnie do alkoholu".
Forfour 2005r [Obrazek: 585647.png] i 451 LET,  ex 450 0,6/454 1,5

Ktoś musi tu być marudą  Rolleyes więc obowiązuje http://smartklub.pl/t-regulamin-portalu-...4#pid58904
 Odpowiedz

Komentarze

#11
 damiano.o 
Tak w nawiązaniu do powodów stawania byle gdzie. Po ostatniej majówce stwierdzam, że kierowcy (może nie wszyscy ale większość) w samochodach na nr rej. KNS powinni odbywać dodatkowe szkolenia (chociaż nie wiem czy to pomoże po przypadkach które widziałem lub odczułem na własnej skórze) a to jeden z nich - jakby ktoś się pytał to właśnie próbuję wjechać na parking hotelowy :-/ ..... tym białym Wink
[Obrazek: 6dec3a813976e7414a52669579c2af76.jpg]

tapnięte z SG NOTE 4
RS concept (RS chip + EL-TEC  + MAKSOR ULTRA)
 Odpowiedz
#12
 DaSza 
Chyba to jednak nie jest zależne od rejonu.
Mistrzów (a w tym wypadku Mistrzyni) nie brakuje.
Pani przyjechała odebrać dziecko ze szkoły.
Zastawiła dwa chodniki, ten z tyłu mocno uczęszczany, m.in. przez dzieci wracające z basenu oraz rodziców z wózkami, chodzącymi po pociechy do przedszkola.
Jak widać lusterko na taśmę, a i cały samochód poobijany, więc nie tylko przy parkowaniu nie myśli, ale i przy jeździe.


Nie ma jak załączyć zdjęcia Sad

Fotka tutaj: http://smartklub.pl/t-co-mnie-dzis-wkurz...#pid135658
"Cytrynka" FT 2011, 1.0 był mhd jest Brabus Laughing
 Odpowiedz
#13
 Kanapa 
Nasza banda znowu kombinuje.
http://moto.wp.pl/kat,1035799,title,Kier...omosc.html


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro
Forfour 2005r [Obrazek: 585647.png] i 451 LET,  ex 450 0,6/454 1,5

Ktoś musi tu być marudą  Rolleyes więc obowiązuje http://smartklub.pl/t-regulamin-portalu-...4#pid58904
 Odpowiedz
#14
 Lolek 
Ciekawe czy ustawa precyzuje wymiar dokumentu i czy musi być to oryginał, czy też może być to kserokopia. Kartka A4 zmniejszona do A7 lub A8 będzie prawdopodobnie czytelna dopiero pod mikroskopem, no ale to będzie problem kontrolującego. L
 Odpowiedz
#15
 obwd-crash 
(07.10.2016, 16:26)Kanapa napisał(a): Nasza banda znowu kombinuje.
http://moto.wp.pl/kat,1035799,title,Kier...omosc.html


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

Idea szukają pieniędzy na łatanie dziury w budżecie po 500+ i kolejnych pomysłach typu mieszkanie dla ...  Idea
Smart Fortwo 450 cdi 2000 rok, było 41KM jest 59KM
[Obrazek: icon1.png]
Mam go od 10-2011 i przebiegu 150 000 km, obecny przebieg ponad 382 000 km !!!!  Evil or very mad 
 Odpowiedz
#16
 dr-big 
Co za problem wrzucić wydruk badania do schowka?

PS. Aaaaa, no chyba, że się tego schowka mnie ma Wink ?
Było kilka, a aktualnie 54 KM w 451 Passion
Zawsze cdi... No chyba, że 452 i tylko coupe ...
 Odpowiedz
#17
 tomcio83 
To do folii z dowodu rejestracyjnego :P Składasz na pól potem na pół potem na pół potem na pół i potem.......
 Odpowiedz
#18
 kotomysz 
Ale tylko 7 raz się da tak złożyć... Smile więc...

Uf...! Udało się wysłać z LG G4 Smile

„Gdyby Bóg lubił przedni napęd chodzilibyśmy na rękach”    [Obrazek: icon1.png]

CDI  63KM/140Nm 
 Odpowiedz
#19
 psuwacz 
Ja na przykład nic z tego nie rozumiem. Po którego grzyba mi w takim wypadku dowód rejestracyjny? Pieczątka od diagnosty nie stanowi potwierdzenia kontroli i adekwatności stanu technicznego? Aspirant sztabowy Maliniak będzie teraz miał pod ręką tabelę wszystkich parametrów w każdym kontrolowanym pojezdzie?
[Obrazek: 412338.png]        Dobrze gadam? Dodaj do REP-u, nie krępuj się! 
 Odpowiedz
#20
 frygi 
(08.10.2016, 17:19)psuwacz napisał(a): Ja na przykład nic z tego nie rozumiem. Po którego grzyba mi w takim wypadku dowód rejestracyjny? Pieczątka od diagnosty nie stanowi potwierdzenia kontroli i adekwatności stanu technicznego? Aspirant sztabowy Maliniak będzie teraz miał pod ręką tabelę wszystkich parametrów w każdym kontrolowanym pojezdzie?


Ha ha ha a co tu rozumieć jak nie będziesz miał papierka pan władzia zaproponuje Ci 50 zeta za brak dokumentu. Dobra zmiana sporo kosztuje
Carlsson Cabrio by FrygiCool Evil or very mad
 OdpowiedzMenu